adana taşköprü

Adana Taşköprü Duvaryazıları Temizleniyor

Temizlik Yaklaşık Bir Hafta Sürecek

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyhan ve Yüreğir Belediyelerini birbirine bağlayan tarihi köprüyü  sprey boya ile yazılan duvar yazılarını basınçlı buharla temizliyor. Büyükşehir Belediyesi temizlik ekipleri, Karayolları 5. Bölge Müdürlüğü’nün sorumluluğunda olan Taşköprü’nün korkuluk duvarlarına yazılan yazıları yüksek basınçlı buhar makineleri kullanarak silmeye başladı. Taşköprü’de yüksek basınçlı buharla sprey boyaların temizliğinin hafta boyu devam edeceği belirtildi.

2006’da Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Taşköprü taşıt geçişine kapatılmıştı. Sadece yaya ve bisiklet-motosiklet geçişine izin verilen Taşköprü’de sorumsuz kişilerin sprey boyalar kullanarak yazdığı yazılar şikayet konusu oldu.Dünyanın En Eski Köprüsü

Adana’nın simgesi olarak kabul edilen köprü, bir Roma dönemi eseridir Taşköprü’nün Roma İmparatoru Hadrian tarafından yaptırıldığı ve Roma İmparatoru I. Justinianus zamanında ciddi şekilde onarıldığı bilinmektedir. Seyhan Nehri üzerinde bulunan, aslen 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor. İlk yapıldığında yarı yarıya daha dar olan köprü daha sonra genişletilmiştir. Köprünün her iki girişinde de şu anda mevcut olmayan taç kapısı olduğu bilinmektedir. Osmanlı döneminde birkaç kez onarılan Taşköprü, günümüzde de hizmet vermeye devam etmektedir. 310 metre uzunluğundaki köprünün genişliği 11.40 metredir Ayrıca Taşköprü dünyada halen kullanılan en eski köprüdür.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.