Kentsel Dönüşüm (ÇŞB) - Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı | Haber Girişi: 06.05.2021 - 22:12, Güncelleme: 20.01.2022 - 12:56

Ankara Gölbaşı Mezbaha Alanının Yeri Belirlendi

 

Ankara Gölbaşı Mezbaha Alanının Yeri Belirlendi

Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi Kapsamında Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, Oğulbey Mahallesi, 125622 Ada 29 Parselde “Tarım ve Hayvancılık Tesisi (Mezbaha Alanı)” Yapılmasına İlişkin İmar Planı Değişikliği
Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, Oğulbey Mahallesi, 125622 ada 29 parselde “Tarım ve Hayvancılık Tesisi (Mezbaha Alanı)” yapılmasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Bakanlık Makamının 03.05.2021 tarihli ve 898397 sayılı Olurları ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109.maddesi uyarınca onaylanmış olup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi ilan panosunda 06.05.2021 tarihinden itibaren bir ay süreyle askıya çıkarıldı. Planlamaya konu alan Ankara İli Gölbaşı İlçesi sınırları içinde kalmaktadır. İlçe, İç Anadolu Bölgesi sınırlarında, doğuda Kırıkkale, Kırşehir ve Aksaray, batıda Eskişehir, kuzeyde Çankırı, kuzeybatıda Bolu, güneyde Konya illeriyle çevrili olan Ankara iline bağlı 8 ilçeden biri olup Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde şehir merkezinin güneyinde yer almaktadır. Çankaya, Bala, Haymana ve Yenimahalle İlçeleri ile çevrili olan Gölbaşı İlçesi’nin 53 mahallesinden biri olan Oğulbey Mahallesi ilçenin güneyinde Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları dahilindedir. İnceleme alanı mevcutta tarla vasfında olup, hazırlanan bu jeolojik etüt raporu doğrultusunda Kurban Pazar Yeri olarak planlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Ankara ili, Gölbaşı ilçesi, Oğulbey mahallesi sınırları içerisinde, 125622 ada 29 no’lu parselde, toplam 10,00 hektar yüzölçümlü, 1/1000 ölçekli 2 adet paftada yer alan inceleme alanının, İmar Planına Esas Jeolojik- Jeoteknik Etüt Raporunun hazırlanması ve yapılan bu çalışma doğrultusunda alanın yerleşime uygunluk durumu değerlendirilmiştir.
Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi Kapsamında Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, Oğulbey Mahallesi, 125622 Ada 29 Parselde “Tarım ve Hayvancılık Tesisi (Mezbaha Alanı)” Yapılmasına İlişkin İmar Planı Değişikliği

Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi kapsamında Ankara İli, Gölbaşı İlçesi, Oğulbey Mahallesi, 125622 ada 29 parselde “Tarım ve Hayvancılık Tesisi (Mezbaha Alanı)” yapılmasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Bakanlık Makamının 03.05.2021 tarihli ve 898397 sayılı Olurları ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109.maddesi uyarınca onaylanmış olup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şubesi ilan panosunda 06.05.2021 tarihinden itibaren bir ay süreyle askıya çıkarıldı.

Planlamaya konu alan Ankara İli Gölbaşı İlçesi sınırları içinde kalmaktadır. İlçe, İç Anadolu Bölgesi sınırlarında, doğuda Kırıkkale, Kırşehir ve Aksaray, batıda Eskişehir, kuzeyde Çankırı, kuzeybatıda Bolu, güneyde Konya illeriyle çevrili olan Ankara iline bağlı 8 ilçeden biri olup Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde şehir merkezinin güneyinde yer
almaktadır. Çankaya, Bala, Haymana ve Yenimahalle İlçeleri ile çevrili olan Gölbaşı İlçesi’nin 53 mahallesinden biri olan Oğulbey Mahallesi ilçenin güneyinde Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları dahilindedir.

İnceleme alanı mevcutta tarla vasfında olup, hazırlanan bu jeolojik etüt raporu doğrultusunda Kurban Pazar Yeri olarak planlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Ankara ili, Gölbaşı ilçesi, Oğulbey mahallesi sınırları içerisinde, 125622 ada 29 no’lu parselde, toplam 10,00 hektar yüzölçümlü, 1/1000 ölçekli 2 adet paftada yer alan inceleme alanının, İmar Planına Esas Jeolojik- Jeoteknik Etüt Raporunun hazırlanması ve yapılan bu çalışma doğrultusunda alanın yerleşime uygunluk durumu değerlendirilmiştir.

Ankara HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve imarhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.