İmarhaber

Bir Arsanın Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Konut, arsa ve arazi alırken gayrimenkulün gerçek değerini bulmak için arsa payı hesaplanır. Arsa metrekare nasıl hesaplanır konusunda bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ekonomik, doğru ve avantajlı alım satım işlemi yapmak için arsa metrekare değerinin doğru şekilde hesaplanması gereklidir.

Bir Arsanın Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?
Google News
07 Eylül 2021 - 21:04

Konut, arsa ve arazi alırken gayrimenkulün gerçek değerini bulmak için arsa payı hesaplanır. Arsa metrekare nasıl hesaplanır konusunda bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Ekonomik, doğru ve avantajlı alım satım işlemi yapmak için arsa metrekare değerinin doğru şekilde hesaplanması gereklidir.

Peki, metrekare nasıl hesaplanır? Rayiç bedel nasıl belirlenir?

Konutların metrekare alanlarını ideal biçimde hesaplayın

Satışa sunulan ya da alınması planlanan evin metrekaresi, bahsedilen konutun yaşam alanını net biçimde ölçmeyebilir. Tüm alanın hesaplanmasında önemli nokta; brüt ve net metrekare hesaplamasının doğru şekilde yapılabilmesidir. Nitekim brüt metrekare hesabında; duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi yaşam alanı olarak kullanılmaya elverişli olmayan ölçütler, metrekare hesaplamasına eklenmektedir.

Konutun yaşam alanı metrekare değerini belirlemek için; her bir oda ve bölümün ayrı ayrı hesaplanması gereklidir. Elde edilen metrekare ölçülerinin toplanması, en doğru sonuca metrekare ölçüsünü vermektedir. Gayrimenkul yaşam alanının net değerleri hesaplandığında, evin yerleştirme planı ve dekorasyondan tasarıma her detayı daha kolay şekilde yapılabilir.

Peki, arsa metrekare nasıl hesaplanır? Satışa sunulan konutun gerçek metrekaresi nasıl hesaplanır? Öncelikle bahsedilen konutun her bir odasının metrekaresi ayrı ayrı hesaplanır. Net kullanım alanı belirlenir. satılık arsa konusunda bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Her oda için metrekare hesaplama
Odaların dikdörtgen şekilde olması metrekare ölçüsünün kolay ve hızlı şekilde hesaplanabilmesini sağlar. Bir odanın metrekare ölçümünü yapmak için iki kenar uzunlukları ölçülür. Elde edilen sayıların çarpımı yapılır ve elde edilen sonuç o odanın metrekare ölçüsünü verir. Konut içinde bulunan tüm oda ve alanlarda aynı işlem, her bir oda için ayrı ayrı hesaplanır. Tüm metrekare ölçümlerinin toplaması yapılır. Sonuç, evin yaşam alanlarıdır. Yani net ifade ile bir konutun ara metrekaresi değil, kullanım alanlarının metrekare ölçüsüdür.

İmar planı farklı olan yapılarda oda metrekaresi ölçmek için farklı teknikler kullanılır. Dikdörtgen olmayan odalarda, yuvarlar, oval, bombeli veya kare gibi imar planlarında, farklı ölçme teknikleri kullanılarak metrekare belirlenir.

Arsa metrekaresi hesaplama

“Tapuda arsa metrekare nasıl hesaplanır, arsa payı nasıl belirlenir?” gibi konularda hesaplama sisteminden bahsedebiliriz. Yapıların bulunduğu parsel arsasından bağımsız bölümlere rayiç değerleri oranında, arsadan bağımsız bölümlere pay veriliyor. Bağımsız bölümler ise yapıdaki her bir daire ve kullanım alanı olarak ifade edilir.

Tapu dahilindeki arsa payı; kat mülkiyetinin söz konusu olduğu yerlerde, yazılı esasa göre bağımsız bölümlere tahsis edilen bina içindeki değerlerine göre belirlenen ortak mülkiyet payı olarak nitelendirilir. Arsa payı hesaplanarak yapının gerçek rayiç bedeli hesaplanır.

Hem tek yapılarda hem de binalarda her bağımsız bölümün kullanım alanı ayrı ayrı olarak hesaplanır ve toplam bağımsız bölüm sayısına bölünerek arsa payı hesaplanır. Tapu işlemlerinde de her yapıdaki her bir dairenin, toplam arsa değerine olan formülünden sonuç elde edilir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları