İmarhaber

Balon Balığı Yakalayana Tanesine 5 Lira Ödül

Resmi Gazetede Yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına Göre Balon Balığı Türlerini Yakalayana Ödül Verilecek.

Balon Balığı Yakalayana Tanesine 5 Lira Ödül
Google News
05 Mayıs 2021 - 0:27

“Balon Balığını Yakalayanları Desteklenmesi Hakkında Karar” yürürlüğe girdi. 5488 sayılı Tarım Kanununa göre, ülke ekonomisinin zarar görmemesi için istilacı balon balığı avlayanlara destek ödemesi yapılacak.

Bu istilacı balığının popülasyonunun düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanılabilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

Bu çerçevede çevirme ve sürütme ağları dışında avcılık faaliyetinde bulunan balıkçı gemileri ile yapılan balon balığı avcılığını desteklenecek. Lagocephalus Sceleratus balon balığı yakalayana, kuyruk başına 5 lira desteleme ödemesi yapılacak. Diğer balon balığı türlerine ise adet başına 0,50 lira ödenecek. Aynı anda hem sucul biyolojik çeşitliliğin korunması hem de balıkçıların desteklenmesi bağlamında bu uygulama Türkiye’de bir ilk olacak.

Destekleme ödemeleri için gerekli finansman, Tarım ve Orman Bakanlığının 2021,2022 ve 2023 yıllarındaki tarımsal destekleme bütçelerinden karşılanacak.

Balon balıklarının avlamasını ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılığı yapan balıkçılar gerçekleştirebilecek.

Destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce haciz, icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.

Karar hükümlerini Tarım ve Orman Bakanı yürütecek.

Resmi Gazete Balon Balığı Kararı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları