Cemil Meriç Kütüphanesi 100 bin kitapla hizmete açılıyor | 12 Nisan 2024İmar Haber

12 Nisan 2024 - 21:08

Cemil Meriç Kütüphanesi 100 bin kitapla hizmete açılıyor

KEPEZ BELEDİYESİ, ESKİ DOKUMA FABRİKASI YERLEŞKESİNDE YAPIMINDA SONA GELİNEN CEMİL MERİÇ KÜTÜPHANESİ’NİN RAFLARINA KİTAPLARI, OCAK AYI İÇERİSİNDE YERLEŞTİRMEYE BAŞLAYACAK. KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI HAKAN TÜTÜNCÜ, MÜZE ÖZELLİĞİ İLE ANTALYA’DA İLK OLAN KÜTÜPHANENİN, 100 BİN KİTAP İLE HİZMET VERECEĞİNİ DUYURDU.

Cemil Meriç Kütüphanesi 100 bin kitapla hizmete açılıyor
Son Güncelleme :

03 Ocak 2021 - 10:55

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/cemil-meric-kutuphanesi-100-bin-kitapla-hizmete-aciliyor/50323/" title="facebook">

Kepez Belediyesi, eski Dokuma Fabrikası yerleşkesinde yapımında sona gelinen Cemil Meriç Kütüphanesi’nin raflarına kitapları, Ocak ayı içerisinde yerleştirmeye başlayacak. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, müze özelliği ile Antalya’da ilk olacak kütüphanenin, 100 bin kitap ile hizmet vereceğini duyurdu.

Kepez Belediyesi’nin, yatırım programına aldığı 4 kütüphaneden biri olan Cemil Meriç Kitaplığı açılış için gün sayıyor. Kütüphane, kültür, sanat, bilim ve sosyal yaşam adasına dönüştürülen eski Dokuma Fabrikası yerleşkesinde kitap kurtlarıyla buluşacak. Edebiyat müzesi özelliği ile Antalya’da ilk olan kütüphane, eski Dokuma Fabrikası’nın trafo binası içerisine inşa ediliyor. Güçlendirme ve restorasyon çalışması yapılan bin metre kare büyüklüğündeki trafo binası, Cemil Meriç Kütüphanesi’ne dönüştürüldü. Kütüphane, bu özelliğinden dolayı Tarihi Kentler Birliği’nden, Süreklilik Ödülü almıştı. Kitap rafları yerleştirilen kütüphanenin, iç tefrişatının düzenlemesinde de sona gelindi.

Cemil Meriç Kütüphanesi’nin raflarına kitapları, Ocak ayı içerisinde yerleştirmeye başlayacaklarını açıklayan Hakan Tütüncü, kütüphaneyi de, bu yılın ilk çeyreğinde kitapseverlerin hizmetine sunacaklarını belirtti. Tütüncü, kütüphanede 100 bine yakın basılı yayın ile cd, dvd gibi materyalin bulunacağını söyledi.

Cemil Meriç Kütüphanesi, edebiyat tarihiyle ilgili eşyalarının da sergilenmesiyle edebiyat müzesi kimliği taşıyacak. Bu özelliği ile kütüphane, Antalya’da bir ilk olacak. Mimari yapısına uygun şekilde kütüphaneye dönüştürülen trafo binasının hatıraları da yaşatılıyor. Kütüphanede, trafo binasının bazı elektrik aksamları da korunak, cam fanus içerisinde sergileniyor. Yine trafo binasının orijinal mozaikleri de, yerinde kalmaya devam ediyor.

Bey Dağları manzarasına hakim kütüphane, zeytin ile servi ağaçlarından oluşan bahçesiyle de dingin bir ortamda kitapla buluşma imkanı sunuyor. Cemil Meriç Kütüphanesinin yanında ayrıca Botanik Park ile portakal bahçesi de bulunuyor.

Şehrin ortak aklıyla projelendirilen kütüphanenin kitap koleksiyonu da bağışlarla oluşturuluyor. Kütüphaneye bugüne kadar 50 binden fazla kitap bağışı yapıldı.

Kütüphane, hizmete açıldığında kitapseverlere, 7 gün 24 saat hizmet verecek. İki ana salonu bulunan Cemil Meriç Müze Kütüphanesi’nin içerisinde çeşitli atölye çalışmalarının yapılabileceği ve küçük sohbetlerin düzenlenebileceği mekanlar da bulunuyor.