CHP Aydın İl Başkanı Çankır'dan, İnsan Hakları Günü açıklaması | 22 Nisan 2024İmar Haber

22 Nisan 2024 - 10:28

CHP Aydın İl Başkanı Çankır’dan, İnsan Hakları Günü açıklaması

CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP) AYDIN İL BAŞKANI ALİ ÇANKIR, “TÜRKİYE, ‘ÖZGÜR OLMAYAN ÜLKELER’ KATEGORİSİNDE YER ALMIŞ, SON 10 YILDA DÜNYA GENELİNDE ÖZGÜRLÜKLERİN EN ÇOK GERİLEDİĞİ İKİNCİ ÜLKE KONUMUNA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR” DEDİ.

CHP Aydın İl Başkanı Çankır’dan, İnsan Hakları Günü açıklaması
Son Güncelleme :

10 Aralık 2020 - 13:10

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/chp-aydin-il-baskani-cankirdan-insan-haklari-gunu-aciklamasi/33613/" title="facebook">

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Ali Çankır, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla basın mensuplarına açıklamada bulundu.

CHP Aydın İl Başkanı Çankır yaptığı açıklamada, “Sahip olduğumuz hakların kilometre taşı olan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 72. yılındayız. Beyannamenin kabulünün yıldönümünde, ülkemizde temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğunu söyleyebilmekten, Kovid-19 salgınında sağlıklı yaşam hakkımızı kullanabilmekten ne yazık ki çok uzağız” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan ve 37. Olağan Kurultay delegelerinin tamamı tarafından imzalanan ‘2. Yüzyıla Çağrı’ beyannamesini hatırlatan Çankır, “İktidarımız döneminde; Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğü koşulsuz güvence altına alınacaktır. Meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları üzerindeki her türlü baskıya son verilecektir. Medya özgürlüğü evrensel ölçülerde güvence altına alınacaktır. Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır. Toplumsal barış ve huzurun sağlanması için; başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunlarımız demokrasi temelinde ve TBMM’nin öncülüğünde çözülecektir. Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için tüm terör örgütleri ve yeraltı suç örgütleri ile mücadele ödün vermeksizin sürdürülecektir. Türkiye’nin tam bağımsızlığı, demokrasisi ve üniter yapısı güçlendirilecektir. Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanacak, kadına yönelik şiddetin önlenmesi öncelikli bir devlet politikası haline getirilecektir” diye konuştu.

İl Başkanı Çankır, bütün insanların eşit haklara sahip olduğunu kaydederek şunları söyledi; “Cumhuriyet Halk Partisi, sağlık hakkından yaşam hakkına, eğitim hakkından barınma hakkına temel haklarımızın önündeki erişim engellerinin kaldırılmasının ve insan hakları ihlallerinin önlenmesinin güvencesidir. Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğar. Dokunulamaz, devredilemez, ertelenemez olan temel hak ve hürriyetleri hiç kimsenin, hiçbir rejimin, hiçbir iktidarın geri alma hakkı yoktur”