EGİAD Başkanı Aslan'dan 2021 değerlendirmesi | 12 Haziran 2024İmar Haber

13 Haziran 2024 - 00:01

EGİAD Başkanı Aslan’dan 2021 değerlendirmesi

PANDEMİ SEBEBİYLE TÜM DÜNYANIN 2020 YILINDA ZOR BİR YIL GEÇİRDİĞİNİ İFADE EDEN EGE GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ (EGİAD) BAŞKANI MUSTAFA ASLAN, 2021 YILINA İLİŞKİN ÖNEMLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU. ASLAN, 2020 YILININ COVİD-19 SEBEBİYLE KABUS GİBİ GEÇTİĞİNİ BELİRTEREK, MİLYONLARCA İNSANIN HASTALIĞA YAKALANDIĞINI VE MİLYONLARI AŞAN KAYIPLAR İLE DÜNYANIN SARSILDIĞINI İFADE ETTİ.

EGİAD Başkanı Aslan’dan 2021 değerlendirmesi
Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 14:55

Pandemi sebebiyle tüm dünyanın 2020 yılında zor bir yıl geçirdiğini ifade eden Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Mustafa Aslan, 2021 yılına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Aslan, 2020 yılının Covid-19 sebebiyle kabus gibi geçtiğini belirterek, milyonlarca insanın hastalığa yakalandığını ve milyonları aşan kayıplar ile dünyanın sarsıldığını ifade etti.

Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) Başkanı Mustafa Aslan, 2020 yılında pandemi felaketi karşısında insan sağlığının yanında, dünya ekonomisinin de ciddi darbeler aldığını ifade etti. Aslan, “2021 yılı dünyanın Covid-19 salgınına karşı aşılama ile toplu bağışıklığın önem kazandığı bir yıl olacak. Küresel piyasalar yılın son döneminde Covid-19 ile mücadelede önemli bir faktör olan aşılamaya odaklanmış durumdalar. Aynı zamanda merkez bankaları ve maliye politikaları da küresel ekonomileri desteklemeyi sürdürüyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 25’nin aşılanması planlanıyor. Gelişmiş ülkeler gelişmekte olan ülkelere göre bir adım önde gidiyor. Küresel ekonomide 2021’in sonuna doğru toplu bağışıklığın çokça konuşulduğu bir dönem olmasını bekliyoruz” dedi.

“Olumlu gelişmeler ile enflasyon üzerinde aşağı yönlü hareketleri görüyor olacağız”

Ekonomik değerlendirmede de bulunan Aslan, şunları kaydetti:

“2020 yılındaki tüm olumsuzluklarının ardından, son çeyrekte Hazine ve Maliye Bakanı değişikliğinin ardından Merkez Bankası’nın politika faizini 475 baz puan faiz artırmasını olumlu algılayan piyasa, bahar havasını yakaladı. Yapılan iyileştirmelerin, yapısal reformlarla desteklenmesi halinde kalıcı iyileşmeler sağlanacaktır. Enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskı 2021 yılında da devam edebilir. Merkez Bankası beklenti anketlerinde, her ay bunu görmeye başladık. Yüksek faiz ve kuru düşürme çabaları ile Covid-19 etkisi, maalesef bu etkinin başlıca aktörleridir. Uygulanacak tedbirler ve politikalar ile önce bu baskıyı durdurma, sonrasında yaşanacak olumlu gelişmeler ile enflasyon üzerinde aşağı yönlü hareketleri görüyor olacağız. 2020 yılını yüzde 4’e yakın bir daralma ile kapatması beklenen küresel ekonominin 2021 yılında yüzde 4 civarında büyümesi öngörülüyor. Türkiye’de de 2021’in ikinci yarısından itibaren daha rahat bir ekonomik ortama gireceğimizi öngörüyoruz. 2020’de yaşanan tüm zorluklara rağmen, bu yılı yüzde 1’e yakın bir büyüme ile tamamlıyoruz. 2021 yılında ise son bir aylık vadede atılan olumlu adımların devam edeceği varsayımı ile yüzde 4’lük büyümeyi yakalayacağımızı düşünüyoruz. Yeniden yapılanma ya da reform dönemi olarak adlandırılan bu dönemde sadece şirketlerimizin küresel salgından sağ çıkması değil, bu çıkışın yüksek rekabet gücü ile birlikte olmasının sağlanması gereklidir; çünkü küresel salgın, rekabet içinde olduğumuz, aynı kategorilerde mücadele ettiğimiz ülkelerin önüne geçme şansı vermiştir.”

“Sağlık alt yapısıyla Türkiye, birçok ülke gibi altyapı sorunu yaşamadı”

Sağlık sistemine ilişkin değerlendirmede de bulunan EGİAD Başkanı Aslan, sağlık sisteminin birçok ülkeye göre daha güçlü olduğunu belirterek, “Şurası bir gerçek ki sahip olduğu sağlık altyapısıyla Türkiye, birçok ülke gibi altyapı sorunu yaşamadı. Bu süreçte büyük bir özveriyle görevlerini yapan tüm sağlık çalışanlarına, minnettarlığımızı sunuyoruz” dedi.

Yeni normale ilişkinde birçok kurumun bu dönemde dijital dönüşüme geçtiğini hatırlatan Aslan, “Çalışma ortamı, çalışma mevzuatı, şirket içi iletişim ve paydaş ilişkilerinin bu kadar etkilediği bir dönem yaşamamıştık. Salgın sonrası yeni normalde dijitalleşmenin getirdiği kolaylıklar ve çalışma biçimlerinden tamamen vazgeçip eski usuller ve kalıplar içine sığmanın mümkün olmayacağını görebiliyoruz. İnsanların beyin gücünü fiziksel sınırlar olmadan işe katabildiği yenilikçi çalışma modelleri, çalışma kültürümüzü dönüştürmemiz gereken bir alan olacak. Özgün, karmaşık yeni işler ve yüksek nitelikli çalışan ihtiyacı, düşük nitelikli ve monoton işlerin robotik olma eğilimi de her geçen gün artıyor. Bununla birlikte, dijitalleşme sürecinin oluşturduğu dönüşümün yeni yatırım ve yeni iş alanlarını doğurması fırsatı ile de karşı karşıyayız. Bu fırsatı yakalayabilmek için ihtiyaçlar belli; analitik düşünme, disiplinler arası yaklaşım, çevik örgüt yapıları ile yeni nesillerin eğitimi ve mevcut çalışanların dönüşümü konularında adımlarımızı hızlandırmamız gerekiyor” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN