konut kredisi

Gayrimenkul Alırken Kredi Şartları Nelerdir?

Krediye uygun şartlara sahip gayrimenkuller (işyeri, konut ve arsalar) için kredi alarak hayalinizdeki gayrimenkule sahip olabilirsiniz.

   
Farklı gayrimenkuller türleri için yapılan kredi başvuruları farklılık gösterebilir. Gayrimenkullerin kişisel veya ticari kullanımı göz önüne alındığından kredi başvurusu için hazırlanacak evraklar ve kredi şartları çeşitli değişiklikler  göstermektedir.

 

Konut sahibi olmak isteyenler, Farklı bankaların farklı avantajlarla sunduğu; kredi alternatifleri, farklı faiz oranları, taksit sayısı, dosya masrafı ile kullanıcılarla buluşuyor. 30 yıla kadar uzanan taksit imkanı ile verilen krediler için teminat göstererek veya peşinat üzerinden işlem yapılabiliyor. Kişinin alabileceği kredi miktarına ve kredi özelliklerine, kredi notu üzerinden karar veriliyor. Kredi almak için bildirilecek belgeler arasında maaş bordrosu, SGK dökümü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, ek gelir belgesi, emekli aylık dökümü ve imza sirküsü yer alıyor.

 

İşyeri kredisine başvurmak, farklı bankaların faiz oranları, taksit seçenekleri sunulabiliyor. Kredi için hazırlanan belgelerde iş yeri için başvuru yapılacaksa vergi levhası, gelir belgesi gibi standart dökümanların hazırlanmasını temin etmek gerekiyor. Alınacak gayrimenkullerin krediye uygun olup olmadığının işlemlerin öncesinde kontrol edilmesi öneriliyor.Gayrimenkulleri satışa sunarken krediye uygun gayrimenkul  olduğuna dair bilgilendirme yapabilmelidir.

 

Gayrimenkul olarak arsa almak isteyenler, arsa kredisinden yararlanabiliyor. Ortalama 60 aya kadar vade ile kullanıcılara sunulan krediler, arsanın ekspertiz bedelinin %50’si kadar nakit miktarında verilebiliyor. Arsanın belediye sınırı içinde olması ve imar izninin var olması genellikle kredi için gerekli görülüyor. İpotek ile verilen krediler için zaman zaman ek teminat da istenebiliyor. Arsa için kredi alınırken; gelir belgesi, maaş bordrosu, ek gelir belgesi, tapu isteniyor. Kişinin finansal geçmişi, risk raporu ve kredi notu üzerinden değerlendirme yapılarak kredinin şartları belirleniyor.

imar haber

Gayrimenkul alımı için kredi başvurusu yapılırken, öncelikle kredi notunun öğrenilmesi, düşükse bir süre düzenli ödeme yapılarak borçların kapatılması ve notun yükseltilmesi öneriliyor. Ardından bankalara gerekli belgeler hazırlanarak kredi başvurusunda bulunulabiliyor. 1 ile 30 iş günü arasında sonuçlanan başvuruların ardından gayrimenkule ipotek konularak nakit alınabiliyor. Hayallerin gerçekleşmesini sağlayan krediler ile ev, ofis ve arsa sahibi olunabiliyor. Aylık taksitle düzenli ödendiği takdirde sorun yaşanmazken, düzenli ödeme yapılamadığı durumlarda banka ile kredi finansmanı için yeniden görüşülmesi öneriliyor.

2017 Yılının En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalarını İnceledik

[Toplam:7    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum “Gayrimenkul Alırken Kredi Şartları Nelerdir?”