KatPlani

Bir Evin Metrekaresini Hesaplama

Evimizin yaşam alanını en doğru şekilde kullanma

Ev alırken ya da satarken net metrekareyi (m²) en doğru şekilde bilmek çok önemlidir.

kat plani 3d

Çünkü dairemizin net metrekaresini öğrenmek hem evin yaşam alanını tam olarak ortaya çıkması hem de kullanacağımız ortamı en güzel şekilde planlamayı ortaya çıkarır. Çünkü brüt metrekare de duvar kalınlıkları. elektrik şaftları .merdiven boşlukları girer ancak net metrekare de girmez. Böylece yaşam alanınız net şekilde çıkar.
Evinizi tadilat yaptırırken örnek verirsek parke  yenileceksiniz yada yaptıracaksanız odanızın net metrekaresini bildiğiniz zaman kullanacağınız metrekare kadar ürün alabilirsiniz ve böylece hem zamandan hemde maddi kazanç sağlarsınız.

ODANIZIN METREKARE HESAPLAMASI

Odanızın metrekaresini ölçmek için çok basit yöntem kullanılır.İlk olarak odanızın  bir kenar duvar boyunu ölçülür daha sonra da diğer kenarını ölçülür ve her iki  sonuçları birbiriyle çarparak net sonuç elde edilir. Böylece net kulanım alanı orta ya çıkar. Özellikle bombeli yuvarlak kısımlar varsa duvarlarda dik üçgenlere ayırarak da kolayca hesaplanır. Örnek verirsek  duvarlardan biri 300 cm. ile diğer duvar 200 cm olsun 300*200 = 6 m²  dir. Odanın net metrekaresi ortaya çıkar. Odalarınızı böyle hesaplayarak toplam evinizin metrekaresini ortaya çıkar.

Kullanıcımız Talip Bey ‘in yorumu:
Yerdeki karo taşlarından da bu hesap yapılabiliyor.
Önce odanın bir adet karosunun boyu ölçülür. Zaten karolar standart olarak 20 x 20 – 25 x 25 – 33 x 33 – 40 x 40 – 45 x 45 boyutlarında oluyor. Sonra odadaki toplam karo sayısını; ilk ölçtüğünüz karo 20 x 20 ise 5’e bölüyorsunuz.
25 x 25 ise 4’e bölüyorsunuz.
33 x 33 ise 3’e bölüyorsunuz.
40 x 40 ise 2,5’a bölüyorsunuz.
45 x 45 ise 2’ye bölüyorsunuz.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “Bir Evin Metrekaresini Hesaplama”