HES kodu olmayan belediyeye giremeyecek | 21 Nisan 2024İmar Haber

21 Nisan 2024 - 20:47

HES kodu olmayan belediyeye giremeyecek

SEYHAN BELEDİYESİ’NDE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI TARAFINDAN YAYINLANAN GENELGE İLE ‘HAYAT EVE SIĞAR’ (HES) KODU UYGULAMASI BAŞLATILDI. İŞ VE İŞLEMİ OLAN VATANDAŞLAR, BELEDİYE BİNASINA HES KODU İLE GİRİŞ YAPABİLECEKLER.

HES kodu olmayan belediyeye giremeyecek
Son Güncelleme :

20 Aralık 2020 - 10:05

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/hes-kodu-olmayan-belediyeye-giremeyecek/41581/" title="facebook">

Adana’da, Seyhan Belediyesi’nde İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile ’Hayat Eve Sığar’ (HES) kodu uygulaması başlatıldı. İş ve işlemi olan vatandaşlar, belediye binasına HES kodu ile giriş yapabilecekler.

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yeni tedbirler alınmaya devam ederken İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge sonrası Seyhan Belediyesinde de girişlerde Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulaması zorunlu hale geldi.

Halk sağlığının korunmasına yönelik uygulamada belediye girişinde görevli personel vatandaştan HES kodunu talep ediyor. Personel ayrıca vatandaşın ateş ve maske kontrolünü sağlıyor. Vatandaş daha sonra kendi gibi kontrolden geçmiş ve HES kodunu beyan etmiş bireylerle belediye binası içinde daha güvenilir bir ortamda iş ve işlemlerini gerçekleştirebiliyor. İçişleri Bakanlığı Genelgesi çerçevesinde HES kodu olmayan bireylerin belediyeye girişlerine HES kodu ibraz edene kadar izin verilmeyecek.

HES kodu nasıl alınır?

– “Hayat Eve Sığar” uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra, bu uygulama üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır.

– SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılır. Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olur.

– E-devlet sistemi üzerinden de HES kodu alınabilir.