İmarhaber

Hurda Yasasından Nasıl Yararlanılabilir?

Hurda Yasasının Kabulüyle Hurda Araçlara Yönelik 10 Bin Liraya Varan Teşvik Yasalaştı.

Hurda Yasasından Nasıl Yararlanılabilir?
Google News
03 Eylül 2018 - 23:12

Hurda yasası, 16 yaşından büyük araçların trafikten çekilerek yeni otomobillerin alımını teşvik amacıyla arttırmak için hazırlanmış bir yasadır.  Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı 27.03.2018 tarihinde yasalaştı. Tasarının kabulüyle hurda araçlara yönelik 10 bin liraya varan teşvik de yasalaşmış oldu.

Hurda araç yasasından yararlanmak için öncelikle 16 yaş üstünde bir araca sahip olmak gerekiyor. 16 yaş üstü otomobil, minibüs, otobüs, panelvan, kamyonet ve kamyon sahipleri araçlarını trafikten sildirip imha merkezine teslim ederse 10 bin liraya kadar ÖTV teşvikinden faydalanabilecek.

Otomobillerde Çekme Belgesi Nedir?

Bu şartları yerine getiren kişilere bir belge verilecek ve bu belgeyle sıfır araç alımında ÖTV teşvikinden yararlanabilecek. Fakat burada devreye giren birkaç kriter daha bulunmaktadır. 10 bin liralık teşvikten faydalanmak için alınacak olan sıfır aracın vergi matrahının 46 bin lirayı aşmıyor olması gerekiyor. Aksi durumda teşvik miktarı düşüyor. 46 bin – 80 bin lira arasında vergi matrahı için teşvik miktarı 8 bin lira olurken, 80 bin liradan da yüksek olanlar için miktar 3 bin lira oluyor.

Hurda araç yasasının piyasaya sağlayacağı hareketlilik, sıfır araç üreticilerinin de rekabet etmesine sebep olabilir. Bu yasadan yararlanacak olan kişilerin kendilerine yönelmesi için ekstra indirimlerin de olması, kişilerin daha uygun fiyatlara sıfır araç sahibi olmasını sağlayacaktır. Bu sayede ülke olarak da trafik güvenliğini artırmış, çevresel ve ekonomik anlamda da iyileştirmeler sağlamış olacağız.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları