İmar Barışı Hesaplama Nasıl Yapılır? | 1 Ekim 2020İmar Haber

1 Ekim 2020 - 08:17

İmar Barışı Hesaplama Nasıl Yapılır?

İmar Barışı Hesaplama Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme :

24 Ağustos 2018 - 11:09

Son Gün 31 Ekim

Yaklaşık 13 milyon yapıyı ilgilendiren imar barışı müracaatları başladı. 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan imar affı başvuruları 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Başvuruda bulunan kişiler 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedellerini ödeyebilecek.

İmar barışı Uygulaması kapsamında Yapı Kayıt Belgesi (YKB) müracaatları e-devlet üzerinden e-imza, e-devlet şifresi ve internet bankacılığı aracılığı ile gerçek kişiler tarafından yapılabilmektedir.
İmar barışı hesaplama detayları şu şekilde; Yapılacak başvuru için yapı maliyeti, arsa emlak değeri toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda ise yüzde 5 olarak yatırılacak. Tapuda yapılacak her işlem için (Cins değişikliği, kat mülkiyeti kurulması gibi) ödenen bedel kadar bir bedel daha ödenecek ve ödemeleri taksit yapılmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan her yapı türü için ayrı hesaplama seçeneğinin bulunduğu imar barışı hesaplama aracı için http://apps.csb.gov.tr/imarhesapla adresini ziyaret edebilirsiniz.


Yapı Kayıt Belgesi verilen yapılar için daha önce alınmış olan yıkım kararları ile tahsil edilemeyen idari para cezaları iptal edilecek. İmar barışı ile konutu tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşlar cezaları iptal edilecek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılabilecek. Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Arsası problemsiz her yapı kat mülkiyetine geçmiş olacak ve daha önce kredi çekilemeyen birçok taşınmaz krediye uygun hala gelecek. İmar barışı altında alınan yapı kayıt belgesi ile vatandaş kendisini devlete ve belediyeye karşı tanıtmış olacak, husumet son bulacak.