sanayi şehir dışına

İstanbul Bahçeşehir Sanayisini Taşıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul ’da  trafiğin yoğunluğuna ve yapıların düzensiz yerleşimine çözüm için şehir içindeki sanayi bölgelerinin kentsel dönüşüm çerçevesinde taşınmasını planlanıyor.

sanai

Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında, konut alanlarının yanı sıra sanayi sitelerini de dönüşüm içinde değerlendirmeye başladı. Sanayicilerin merakla beklediği projenin ayrıntıları netleşti.  Kentsel dönüşümü yapabilmek için belli bir bütçe gerektiğini ve devletin tek başına bunu yapmasının mümkün olmadığı dile getirildi. Sanayideki kentsel dönüşüm çalışmaları için yeni yatırımcılar gerekiyor, bir tarafında mevcut mülkiyet sahipleri, bir tarafında yatırımcı, bir tarafında da hukuku devam ettirmesi için bir devlet yani kamu kuruluşu gerekiyor.

keresteciler

Öncelikli Proje Bahçeşehir

Uzun yıllardır Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ‘nin gündeminde olan sanayi bölgelerinin kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilenmesi konusu var. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bölgelerin bütünlüklü bir bakış açısıyla incelendiğinde sanayi sitelerinin daha geniş alanlara taşınması için Bahçeşehir ön plana çıkıyor. Yatırımcılar diğer bölgeler olan Güngören, Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Esenler’deki sanayi bölgelerine gözünü dikti. İstanbul’un pek çok ilçesinde irili ufaklı sanayi sitesi bulunurken, sanayicilerle anlaşma sağlanması halinde, bu tesisler Çerkezköy, Çorlu ve Silivri’ye taşınacak. Tesislerin büyüklüğünün her birinin 4-5 milyon metrekare olduğu belirtiliyor.  İstanbul ’da bu konuda ilk talep Başakşehir’ deki Keresteciler Sanayi Sitesi ‘nden geldi. Diğer ilçelerdeki sanayi bölgelerinde bulunan oto tamircileri, marangozlar, ayakkabıcılar, dökümcüler  ve tekstilciler esnafından da benzer bir adım bekleniyor.

Sıkıntıya örnek verecek olursak, Anadolu yakasında baktığımızda İMES bölgesi ve o bölgedeki küçük sanayi kuruluşlarının taşınmasıyla ilgili projeler var. Basında çıkan yazılar, haberler var. Üretim yapan esnaf  üretimini sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için dedikoduların bir kesinlik kazanmasını bekliyor. İmalathanesine kalıcı yatırımlar yaparak üretim alanlarını çağın gereklerine uygun bir şekilde dizayn etmesi ve yatırım yapması psikolojik olarak engelleniyor.Yani aman başım ağrımasın, başka yere gideyim düşüncesi oluşuyor. Kentsel dönüşümü düşünürken , sanayinin dönüşümünü de , konut dönüşümü gibi düşünmemeleri gerekiyor. Sanayideki kentsel dönüşümün daha kısa sürede tamamlanması; saat gibi çalışan üretimine vermiş olduğunuz her arada, ekonomi hanemize eksi olarak yazılan bir yapılanma olduğu unutuluyor. Sanayi sitelerinde dönüşüm yapılacağı zaman ,üretimin durmayacağı bir dönüşüm modeli olan hasılat paylaşımı modeli ile çözülmesi gerekiyor.Kentsel dönüşüm yapılacak alanın sadece sanayi yapılarının bulunduğu bir alan olarak değil, tam bir yaşam alanı olarak algılanıp bu şekilde tasarlanmasının da doğru olduğuna inandıklarını belirterek, sanayi bölgelerinin taşınması projesi tamamlandığında yatırımcıların daha yeni, ferah ve işlevsel dükkânlarda iş yapma imkânına sahip olacakları, imalatçıların, çalışanların ve firma sahipleri için tasarlanan yaşam alanlarıyla kent içindeki trafiğin de azaltacağını vurguladı.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.