İzmir Ekonomi Üniversitesinin profesörleri dünya listesinde | 21 Haziran 2024İmar Haber

22 Haziran 2024 - 00:07

İzmir Ekonomi Üniversitesinin profesörleri dünya listesinde

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ (ABD)’NDEKİ STANFORD ÜNİVERSİTESİ’NDEN DR. JOHN IOANNİDİS’İN LİDERLİĞİNDE ÇALIŞAN ÖZEL BİR ARAŞTIRMA EKİBİNİN YAYINLADIĞI DÜNYANIN EN ETKİLİ BİLİM İNSANLARI LİSTESİNDE, İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİNDEN (İEÜ) İKİ PROFESÖR YER ALDI.

İzmir Ekonomi Üniversitesinin profesörleri dünya listesinde
Son Güncelleme :

28 Aralık 2020 - 10:10

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/izmir-ekonomi-universitesinin-profesorleri-dunya-listesinde/46477/" title="facebook">

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’ndeki Stanford Üniversitesi’nden Dr. John Ioannidis’in liderliğinde çalışan özel bir araştırma ekibinin yayınladığı Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde, İzmir Ekonomi Üniversitesinden (İEÜ) iki profesör yer aldı.

ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarının yer aldığı araştırma ekibinin, dünya genelindeki milyonlarca akademisyen arasında yaptığı değerlendirme sonucunda oluşturduğu listeye, Türkiye’den 857 kişi seçildi. Uluslararası ekip, bilim insanlarının yayın ile alıntı sayıları, yazar sıralamaları ve akademisyenlerin hem üretkenlik hem de alıntı etkisini ölçen “h-indeksi” gibi birçok kriteri dikkate alarak listeyi belirledi.

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Levent Eren ve Prof. Dr. Türker İnce de yer aldı.

Prof. Dr. Eren, hızlı dönüşüm algoritmaları ve makine öğrenmesi alanlarında yenilikçi ve temel tekniklerin geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapıyor. İEÜ Rektör Yardımcılığı görevini de yürüten Prof. Dr. Eren’in, motor erken uyarı sistemleri üzerine iki adet uluslararası patenti de bulunuyor. Prof. Dr. Türker İnce ise, örüntü tanıma ve makine öğrenmesi alanlarında yeni tekniklerin geliştirilmesi ve bunların farklı alanlara uygulamaları üzerine çalışmalar yürütüyor. Prof. Dr. Türker İnce’nin de makine öğrenmesi uygulamaları alanında iki adet uluslararası patentinin mevcut olduğu belirtildi.

Prof. Dr. Türker İnce ve Prof. Dr. Levent Eren’in, aynı bölümde görev yapan İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ile birlikte hayata geçirdikleri, “elektrik motorları ve makinelerinde makine öğrenmesine dayalı yüksek doğrulukla rulman hatalarının tespiti” konulu çalışma da 2016 yılında uluslararası bir dergide yayınlandı. Modern yapay zeka tekniklerinin bu alanda öncü bir uygulaması olarak görülen çalışma, IEEE Transactions on Industrial Electronics Dergisinin en yüksek atıf alan çalışmaları arasına girdi. Prof. Dr. Türker İnce daha önce de, Finlandiya ve Katar’dan iki akademisyen ile birlikte kalp ritim bozukluklarının erken teşhisini sağlamak amacıyla geliştirdiği sistemle, 2019 yılında “The IEEE Engineering in Medicine and Biology” dergisinde en çok atıf alan makale ödülünün sahibi oldu.

En etkili bilim insanlarının yer aldığı bir listede bulunmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını belirten Prof. Dr. Levent Eren ve Prof. Dr. Türker İnce, “Son dönemde teknolojinin rekor bir hızla gelişmesi, elektrik-elektronik alanında değişiklikleri beraberinde getirdi. Biz de üniversitemizin sağladığı imkanları da değerlendirerek, kendi alanımızda akılcı ve yenilikçi çözümler üreterek fark oluşturmayı hedef olarak belirledik. Bir bilim insanı için en büyük mutluluk, çalışmalarının değer oluşturduğu ve takdir edildiğini görmek, faydalı olduğunu hissetmektir. Şu anda üzerinde çalışmakta olduğumuz yeni projeler de var. Kısa sürede bunları da tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.