Kanal İstanbul Projesi Gün Yüzüne Çıkıyor

Kanal İstanbul Projesi Gün Yüzüne Çıkıyor

İMAR HABERÇılgın projeler arasında yer alan  Kanal İstanbul’la ilgili yeni şehrin ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Uzunluğu 43 km olan   Kanal İstanbul projesinin üzerinde 6 köprü inşa edilecek ve  en fazla 6 katlı binalar olacak  500 bin kişilik nüfusa göre planlanmaktadır.Projede  Köprü ve nüfus sayısı düşürüldü.

İMAR HABERKanal İstanbul‘ da Karadeniz ile Marmara, Ege ve Akdeniz arasında tek su geçidi olan İstanbul Boğazı’na alternatif olacak. Karadeniz ile Marmara Denizi arasında açılacak yapay kanalın uzunluğunun 43 kilometre, genişliğinin yüzeyde 500 metre, derinliğinin ise 25 metre olması planmaktadır. Kanal İstanbul projesi hayata geçerse, İstanbul Boğazında tankerlerin geçişine  tamamen izin verilmeyecektir.

Kanal İstanbul çevresine kurulacak yeni şehir için hazırlanan kentsel tasarım planı 1 milyon 200 bin nüfusa göre hazırlanmıştı. Ancak yapılan çalışmalardan sonra “nüfus çok yoğunlaşır” gerekçesiyle yeni şehrin nüfusunun aşağı çekilmesi ve 500 bin kişiye göre planlanması kararlaştırıldı. Alınan bilgiye göre yeni şehir Kanal İstanbul’un her iki tarafında 250+250 bin ya da 300+200 bin şeklinde inşa edilecek.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.