ev al

Konut Fiyatları Artarak Yükselmeye Devam Ediyor

2017 yılının ilk çeyreğini geride bıraktığımız şu günlerde inşaat maliyetlerinin artması ve döviz kurunun yüksek seyri konut fiyatlarında da artışa neden olacak.

Gayrimenkul yatırımcılarının dikkatle takip ettiği BİME (Bina İnşaatı Maliyet Endeksi) ortalama %10 oranında bir artış gösterdi. Bunun yanı sıra işçilik maliyetinde de %12 ‘lik bir artış oldu. İnşaat yapımında kullanılan malzemelerde ise %17 artış görülmektedir. Rakamlar baz alındığında ortada %13 ‘lük bir maliyet artış oranı olduğu dikkat çekmektedir. Geçen senenin ilk çeyreğinde 100 bin TL ‘ye alınan bir daire şu an bir yıl eskimiş olsa dahi minimum 113 bin TL ‘ye satılacak.

konut artisi

Beklenen Fiyat Artışı %13 ‘le Sınırlı Kalmayacak

100 TL olan betonun fiyatı 150 TL ‘ye, Ekim ayında tonu 1300 TL olan demirin fiyatı ise 1750 TL ‘ye yükseldi. İnşaat sektörü temsilcileri bir süredir gündemde olan konut zamlarını beklettiklerini fakat bu bekleme süresini en fazla Haziran ayına kadar sürdürebileceklerini belirtiyorlar. Eğer bir konut alma düşünceniz varsa bunu Haziran 2017 ‘den önce hayata geçirmeniz yerinde bir karar olacaktır.

YALI

Bu aylarda alınan konutun kısa vadede; sene bitmeden size yüzde 20 kâr getireceğini öngörüyoruz. Şunu da belirtmekte fayda var: Yeni yapılmış bir konut aldığınızda size en fazda kar getireceği süre 7 yıldır. Bu süre sonunda konutunuzu yenilemeniz en doğru karar olacaktır.

 

 

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “Konut Fiyatları Artarak Yükselmeye Devam Ediyor”