İmarhaber

Konutunuzun Net Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımız konutumuzun, dairemizin net metrekaresini öğrenmek, hem evin yaşam alanını tam olarak ortaya çıkarmak, hem de kullanacağımız ortamı en güzel şekilde planlamaya çalışmak için hazırlanmıştır. Çünkü brüt metrekare hesaplanırken; duvar kalınlıkları, elektrik şaftları, merdiven boşlukları bu hesaba girer.

Konutunuzun Net Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?
Google News
13 Haziran 2021 - 18:49

Konut satın alırken oturulacak dairenin net metrekaresi nasıl hesaplanabilir? Ya da konutumuza tadilat yaptırırken evin metrekaresini nasıl öğrenebilirisiniz? Nasıl bir işlemler gerekir, bu yazımızda sizlerle bunu paylaşacağız.

Konutumuzun dairemizin net metrekaresini öğrenmek hem evin yaşam alanını tam olarak ortaya çıkması hem de kullanacağımız ortamı en güzel şekilde planlamayı ortaya çıkarır. Çünkü brüt metrekare içerisine; duvar kalınlıkları, elektrik şaftları, merdiven boşlukları girer. Ancak net metrekare hesabında, bu tür alanlar sayılmaz. Konutunuzun net metrekare hesabını yaptığınızda, yaşam alanınız net bir şekilde ortaya çıkar.

Evinizi tadilat yaptırırken örnek verirsek; parke yenileceksiniz ya da yaptıracaksanız. Odalarınızın net metrekaresini bildiğiniz zaman kullanacağınız metrekare kadar ürün alabilirsiniz. Böylece hem zamandan tasarruf edecek, hem de maddi kazanç sağlamış olacaksınız.

Odalarınızın metrekaresini ölçmek için çok basit yöntem kullanılır. İlk olarak odanızın bir kenar duvar boyu ölçülür. Daha sonra da diğer kenarı ölçülür ve her iki sonuç birbiriyle çarparak net sonuç elde edilir. Böylece net kulanım alanı ortaya çıkar.

Düz Olmayan Odanın Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Özellikle bombeli yuvarlak kısımlar varsa duvarlarda dik üçgenlere ayırarak da kolayca hesaplanır. Örnek verirsek duvarlardan biri 300 cm ve diğer duvar da 200 cm olsun. 300×200 = 6000cm² yani 6 m²  dir. Odanın net metrekaresi ortaya çıkmış olur. Odalarınızı böyle hesaplayarak, toplamda evinizin net metrekaresini hesaplamış olacaksınız.

Bir Kutu Fayansta Kaç Tane Vardır?

Bir palet seramikte 52 kutu, her kutuda 8 adet, 45×45 seramik bulunur. Bu paletler de toplam 84m² alanlık seramik bulunmaktadır. Eğer seramiğin boyutları 33 cm x 33 cm ise bir kutusunda 13 adet seramik vardır. 25 cm x 40 cm boyutlarında fayansa bir kutusunda 10 adet fayans bulunur.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları