Konut Tadilatı İçin Uymanız Gerekenler

Kat sakinlerinin bağımsız bölümlerinde yaptıracakları bir takım tadilatlar için diğer kat maliklerinin rızasını almadan konut projesinde değişiklik yapamaz. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. maddesinde açık olarak belirtilmiştir.

imar haber Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 19. maddesi

Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

-Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı
rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz.
-Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz.

-Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz.
-Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin
ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir.
-Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

imar haber

Tadilat yapılacak saatler:

Komşuluk Hukuku çerçevesinde  akşam ve gece saatlerinde tadilat yapılmaması , bu saatler dışında yapılacak tadilatlarda bina yönetimine haberdar edilmesi, yönetimce bina sakinlerinin bilgilendirilmesi  ve tadilatın sırasında  rahatsızlık vermeyecek şekilde yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.