İmar Haber

TÜRKİYE ve DÜNYADA VAKA SAYISI
COVID-19 SON DAKİKA HABERLERİ
imarhaber.com Sağlıklı Günler Diler!

Konya Meram Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği

Konya Meram Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği
Google News
06 Ocak 2021 - 14:14

Konya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarılan imar planı şu şekilde duyuruldu:

“İlimiz Meram İlçesi, Sahibata (Şükran) Mahallesi, 11.02.2015 tarih ve 2015/7284 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile ilan edilen riskli alanın bir kısmına ilişkin 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği Valiliğimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İmar ve Planlamadan Sorumlu Şube Müdürlüğü ilan panosunda 05.01.2021 ve 04.02.2021 (mesai bitimine kadar) tarihleri arasında askıya çıkarılmış olup otuz (30) gün içinde itiraz edilebileceği ilgililere ilanen tebliğ olunur.”

PLANLAMA ALANININ KENT İÇİNDEKİ KONUMU VE ÖNEMİ

Koruma Amaçlı İmar Planı hazırlanan alan, Meram ilçesi, Şükran ve Sahibiata Mahalleleri sınırları içerisinde ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı sınırları içerisindedir. Şükran ve Sahibiata Mahalleleri Konya kent merkezinin ve Alaaddin Tepesinin güneyinde, Mevlana Müzesinin güneybatısında yer almaktadır. Konya kentinin eski mahallelerinden olan Abdülaziz 20 ha, Şükran Mahallesi 37 ha, Sahibiata Mahallesi ise 21 ha alana sahip olup, mevcut konumları itibarıyla kent merkezinde yer almaktadırlar. Eskiyen kent dokusu içerisinde bu mahalleler yenilenememiş ve zamanla köhneleşme sürecine girmişlerdir. Bu üç mahalleyi kapsayan planlama çalışmasının ilk etabı Abdülaziz ve Sahibiata Mahallelerinde 22,4 ha’lık alanda yapılmış, Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 18.09.2015 tarih ve1191 sayılı kararı ile Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun uygun görüşü (09.06.2017 tarih ve 4550 sayılı karar) alınmak kaydıyla onanmıştır. Diğer etap ise Sahibiata ve Şükran Mahallelerinde 20,5 ha’lık alanda yapılmış, Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13.05.2016 tarih ve 543 sayılı kararı ile Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun uygun görüşü (24.03.2017 tarih ve 4346 sayılı karar) alınmak kaydıyla onanmıştır.

meram-imar-plan-degisikligi

Planlama alanı Konya ili Meram İlçesi Sahibata Mahallesi sınırları içerisinde kalmakta olup 23000 m²’lik alanı kapsamaktadır. Sahibata Mahallesinde 16.3 ha’lık bölge 6306 sayılı kanun kapsamında Bakanlar Kurulu’nun 11.02.2015 sayılı kararı ile riskli alan ilan edilmiştir. Onaylı plan sınırları içerisinde kalan riskli alanla ilgili olarak taşıt ve yaya ulaşım akslarıyla ilgili plan değişikli çalışması Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun uygun görüşü alınmak üzere Kurula sunulmuş, Bakanlığımızın Onayı alınmak üzere de bu planlama çalışması hazırlanmıştır.Konya kent merkezi Alaaddin tepesi ve çevresinden başlayarak çeperlere doğru genişlemekte olup güney yönündeki gelişme aksı planlama alanını da içermektedir. Fonksiyonel olarak mevcut gelişim irdelendiğinde hizmetler ve ticaret-turizm-konaklama işlevlerinin özellikle son yıllarda daha da artan şekilde alan içerisinde ve çevresinde yoğunlaştığı görülmektedir.

konya-meram-riskli-alan-imar-plani

PLANLAMA ALANININ SİT ALANI İLAN EDİLMESİ

Konya başlangıçta Alaaddin Tepesini çevreleyen bir surla korunuyordu. Buna iç kale denilmektedir. Anadolu Selçukluları döneminde yerleşme zamanla sur dışına taşmış ve I.Alaaddin Keykubat şehrin dış kaleden mahrum olduğunu görerek derhal bir dış kale yapımına karar vermiştir. Konya dış kalesi yapıldıktan sonra zamanla şehrin ortasında kalmış ve yeni bir Ahmedek (iç kale) yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

2007 yılı Ağustos ayında yapımına başlanan Zindankale Katlı Otoparkı inşaatı kazı alanında ortaya çıkan tarihi sur kalıntısı sebebiyle 9 Ağustos 2008’de inşaat durdurulmuş, inşaat alanında 4 m derinlikte 1,5 m genişlikte horasan harcıyla yapılmış bir taş duvar bulunmuştur.

meram-imar-plan-degisikligi-arkeolojik-sit

Yapılan çalışmalar ve buluntular neticesinde Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 01.06.2009 tarih ve 3038 sayılı kararı ile dış sur duvarları ve içerisinde kalan alan “III. Derece Arkeolojik Sit Alanı”  olarak ilan edilmiştir.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları

Google News