İmar Haber

TÜRKİYE ve DÜNYADA VAKA SAYISI
COVID-19 SON DAKİKA HABERLERİ
imarhaber.com Sağlıklı Günler Diler!

Kredi Puanı Nedir ? Nasıl Hesaplanır?

Bankaların kredi puanı nasıl hesaplanıyor? Bankaya kredi başvurusu yaptığımızda sıkça duyduğumuz kredi puanı ne demektir ? 

Kredi Puanı Nedir ? Nasıl Hesaplanır?
Google News
01 Mart 2020 - 11:18

Kredi puanı kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi alma konusundaki yeterlilik durumunu gösteren bir puanlamadır.

Kredi puanı ya da kredi skoru bizim bankalar arası ödeme geçmişimizi belirleyen en önemli etkendir. Banka kredi vereceği müşterisinin ödeme sicilini önceden takibe almıştır bile. Hiç bir banka kredi vereceği kişinin geri ödeme yapamama riskini göze almak istemez. Ancak hayat, iş, güç her zaman yerinde olmayınca haliyle ödemelerimizde bazı aksaklıklar olabilir. İşte bu durumda takipte olduğumuz bankalar tarafından riskli müşteri gurubuna gireriz.

Kredi başvurusu yaptığımızda da bu olay kredi notumuza yansıdığından riskli müşteri olarak kredi puanımız düşük olur ve kredi başvurumuz banka tarafından kibar bir şekilde red edilir. Bankalar bu riskli müşterileri öğrenip kredi verirken dikkat etmeleri için kendi aralarında kredi durum paylaşımı olan bir sistem kurmuşlardır. Kredi Kayıt Bürosu adı verilen bu sistem, bankaya kredi başvurusu yaptığınızda ödemelerinizin durumuna göre kredi puanınızı belirler ve size olumlu ya da olumsuz cevap verir.

Kredi puanı kredi ve sigorta işlerinizin gizli kahramanı olduğundan banka işleri için önemli bir yer tutar. Hatta bazı iş yeri sahipleri bile elemanının sorumluluğun altından nasıl kalkabildiğini bilmek adına işe almadan önce kredi puanına bakarlar. Bu yüzden kredi skorunuzu yüksek tutmak önemlidir.

Kredi puanı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bir bankaya göre düşük görünen kredi skoru başka bir bankaya göre yeterli gelebilir. Bu durum bankadan bankaya ve kişiden kişiye ve borç durumuna göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden kredi notunun kaç olmasıyla ilgili net bir cevap vermek mümkün değildir. Kredi puanınız düşükse bankalar kredi vermeyeceği gibi bu skorunuz çok iyi olduğunda bankanız ihtiyaç duymasanız bile istemeseniz de kullanabileceğiniz krediyi sizin için hazır eder.

Kredi Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanınızı önceden bilmeniz yapacağınız başvuru sonucu için ön çalışma niteliğindedir. Puanınızı net olarak öğrenezmeseniz de hesaplayarak aşağı yukarı fikir sahibi olabilirsiniz. Kredi puanınızı hesaplayıp durumunuzu görüp ona göre kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Eğer kendinize ait bir e-devlet şifresine sahipseniz kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. E-devlet üzerinden her ay 1 adet ücretsiz rapor başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru tarihinden 1 ay sonra rapor başvuru hakkınız tekrar yenilenecektir.

e-devlet risk merkezi kredi notu öğrenmek için tıklayınızEN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları

    Google News