Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi Sonrası Konut kredilerinde Son Durum

Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi Sonrası Konut kredilerinde Son Durum

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası konut kredilerinde büyük düşüş gerçekleşti. En düşük konut kredisi yüzde 1,48 olurken, en yüksek konut kredisi yüzde 2,50 oldu.

TCMB’nin 28 Temmuz’da gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısında faiz indirimine kesin gözüyle bakılıyordu. Araştırma kuruluşları da beklentilerini bu yönde açıklamaya başlamıştı. Kurul toplantısının ardından 425 baz puanlık bir indirim gerçekleşti. Yani Faiz oranları yüzde 24’ten yüzde 19,75’e inmiş oldu.
Peki konut kredisi faiz oranları ne kadar oldu? Faiz indirimi konut kredilerini ne kadar etkiledi?
İşte güncel konut kredisi faiz oranları:

Kredi Faiz Oranları

En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1,48 ile ING Bank’ta bulunuyor. Ardından sırasıyla yüzde 1,49 oran ile Akbank ve Vakıfbank geliyor. Ziraat Bankası yüzde 1,50, Halkbank ise yüzde 1,53 oranıyla dikkat çekiyor.

Konut kredisi faiz oranlarının en yüksek olduğu bankalar ise sırasıyla yüzde 2,16 ile Fibabanka, yüzde 2,41 ile Burganbank, yüzde 2,50 ile Anadolubank oldu.

Geçtiğimiz haftalarda bu oranların yüzde 1,70 ve üzeri olduğu düşünüldüğünde bu oranların gayet makul seviyelere çekildiği söylenebilir. Diyelim ki 120 ay vadeli 100.000 TL konut kredisi çekeceksiniz. Eğer en düşük faiz oranına sahip ING Bank’ı tercih ederseniz aylık taksitiniz 1786 TL olacak. Geri ödemeniz gereken miktar ise 215.379 TL.Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.