Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Gereken Bilgiler
Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Gereken Bilgiler

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?
Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 6. Maddesi, 5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin 6. maddesine göre, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin yetkili kişilerden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekiyor. İlgili yönetmeliğin 10. Maddesinin 1. Fıkrası gereğince işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı MYK Mesleki Yeterlilik Belgelerinden birine sahip olmaları zorunlu hale getirildi.

Belgeler nasıl alınacak?

Mesleki Yeterlilik Kurumunun şartlarına uygun olarak gerçekleştirilecek sınavlar sonunda başarılı olanlara mesleki yeterlilik belgesi verilecek.

Sınavlarda başarılı olan adaylara verilecek olan Emlak Danışmanı (Seviye 4) ve Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak
Belge nasıl yenilenecek?
5 yıllık geçerlilik süresinin sonunda belge sahiplerinin belgeleri yeniden sunmaları ve performansı yeniden değerlendirmeye tabi tutulur.
5 yıl belge geçerlilik süresi içinde yeterlilik belgesi kapsamında toplamda en az 2,5 yıl çalıştığına dair resmi kayıt sunulması durumunda belge geçerlilik süresi 5 yıl daha uzatılır.
Belge kapsamında yer alan yeterlilik birimleri için tanımlanan Uygulama (performans) sınavları tekrarlanır, başarılı olan adayların belge geçerlilik süreleri 5 yıl daha uzatılır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.