İmarhaber

Otoyol Hız Koridoru Süreleri

Hız Koridoru Süreleri ve Güncel Hız Koridoru Bulunan Otoyollar Hangileridir?
HGS/OGS Gişeleri: Ankara-Kırıkkale, Ankara-İstanbul, İzmir-Aydın, Adana-Urfa-Mersin-Antep-Niğde Otoyolları Kaç Saat, Kaç Dakika Sürede Gidilmeli?

Otoyol Hız Koridoru Süreleri
Google News
06 Haziran 2021 - 1:08

Hız Koridoru Nedir?

1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan hız koridoruyla, ortalama hız tespiti yapılarak, hız aşımında bulunduğu tespit edilen araçlara trafik cezası kesiliyor.

Hız Koridorunun Kanuni Dayanağı

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu bazı durumlarda Karayolları Genel Müdürlüğü’ne idari para cezası verme yetkisi vermektedir. Bu yetkiler Kanun’un 13,14,16,17,18,47/a ve 65. maddeleri kapsamındadır. Hız sınırına uyulmaması ise 51. maddede düzenlenmektedir. Kısaca Karayolları Genel Müdürlüğü hız sınırına uyulmaması konusunda ceza kesemez. Bu konuda yetkili olan Emniyet Genel Müdürlüğü’dür. Bu nedenle; Karayolları Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında bir protokol imzalanarak, hız koridoru uygulaması başlatıldı.

Hız koridoru uygulamasına göre aracın otobana giriş zamanı ve yeri ile çıkış zamanı ve yeri arasındaki zaman farkı ve kat edilen mesafe hesaplanıyor. Mesafenin zamana bölünmesi ile aracın ortalama hızı hesaplanıyor. Bu verileri Karayolları Genel Müdürlüğü Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşıyor ve hesap edilen ortalama hız araç için izin verilen hızdan yüksek ise Emniyet Genel Müdürlüğü de plakaya trafik cezasını kesiyor.

Hız Sınırını Aştım Mı?

Hız sınırının %10’u kadar ihlaller hata payı olarak kabul edilmekte ve sürücü hakkında herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Karayolları tarafından belirlenen hız sınırlarını aşan kullanıcılar radar araçları tarafında yakalandıkları zaman haklarında cezai işlem uygulanmaktadır. Özellikle şehir içi yollarda 80 km/saat olan hız sınırı, hata payı üzerine eklenmiş şekilde hesaplanarak yazılmıştır. Bazı illerimizde bu levhalar 72 km/s. olarak güncellenmektedir. Bu uyarıyı da dikkate alarak 88 km/s. hızla seyir eden bir aracın cezai işleme tabii tutulacağını belirtmekte yarar var.

HIZ KORİDORU UYGULANAN YOLLAR ve SÜRELERİ

Gişeler Arası Kaç Km – Hız Koridoru Süresi

Adana – Mersin Arası 83 Km : 42 Dakika

Adana – Tarsus Arası 30 Km : 22 Dakika

Adana – Şanlıurfa Arası 312 Km : 2 Saat 37 Dakika

Adana – İskenderun Arası 85 Km : 43 Dakika

İstanbul – Ankara Arası 450 Km : 3 Saat 45 Dakika

İzmir – Aydın Arası 84 Km : 43 Dakika

Niğde – Mersin Arası 182 Km : 1 Saat 32 Dakika

Niğde – Şanlıurfa Arası 536 Km : 4 Saat 28 Dakika

Seferihisar Gişeler – Çeşme Gişeler Arası 56 Km : 28 Dakika

Mahmutbey Gişe – Edirne Son Gişe Arası : 1 Saat 55 Dakika

Mahmutbey Gişe – Silivri Gişe Arası 55 km : 28 Dakika

Anadolu Gişesi – Akıncı Gişesi Arası : 3 Saat 10 Dakika

Anadolu Gişesi – Adapazarı Gişesi Arası 122 Km : 1 Saat 2 Dakika

Samandıra Gişeler – Gebze Gişeler Arası : 20 Dakika

Mahmutbey Gişeler – Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Arası : 30 Dakika

Yeni Hız Koridoru Uygulanacak Güzergahlar

Kent Güvenlik Yönetim Sistemi / Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kullanılarak, hızdan kaynaklı trafik kazalarını önlemek ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla, PTS noktaları arası “Ortalama Hız Koridorları” projesi başlatıldı.

Projenin ilk etabı, Ankara çevre yolu ile Ankara-Kırıkkale gidiş ve geliş güzergahlarında 12 “ortalama hız koridoru” oluşturuldu. Ankara çevre yolunda gidiş-geliş istikametinde 219,7 kilometre, Ankara-Kırıkkale kara yolunda da Elmadağ mevkisinde çift yönlü 34,8 kilometre uzunluğunda oluşturulan “ortalama hız koridoru” 66 kamerayla takip edilmeye başlandı.

Ortalama Hız Tespiti trafik işaret ve uyarı levhaları yerleştirilerek, hız ihlallerine yönelik denetimlere de başlandı. 01.04.2021 tarihi itibariyle araçların ortalama hızları tespit edilerek sınırı aşanlara idari yaptırım uygulanacak.

2021 Yılı Hız Aşım Trafik Cezası Ne Kadar?

Trafik cezasını ibraz edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödediği takdirde, %25 indirim uygulanmaktadır, erken ödeyin, zira zararın neresinden dönerseniz kârdır.

Ceza TürüCeza BedeliCeza Puanı
%10-%30 Arası Hız Aşımı314 ₺10
%30-%50 Arası Hız Aşımı652 ₺15
%50’den fazla Hız Aşımı1340 ₺15
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları