(Özel) Kuraklığın gözyaşları | 27 Şubat 2024İmar Haber

27 Şubat 2024 - 19:50

(Özel) Kuraklığın gözyaşları

TÜRKİYE’NİN 5. BÜYÜK GÖLÜ OLAN İZNİK GÖLÜ GÜNDEN GÜNE ERİYOR. KURAKLIĞIN YAKASINI BIRAKMADIĞI İZNİK GÖLÜNÜN İÇLER ACISI HALİ BİR İŞLETMECİYİ GÖZYAŞLARINA BOĞDU. AYSEL KARAMAN, “BEN ÇOCUKLARIMA NE ANLATACAĞIM. BU GÜZELİM GÖL BİRKAÇ YIL İÇERİSİNDE YOK OLACAK” DİYEREK GÖZYAŞI DÖKTÜ. GÖLDE Kİ ÇEKİLME HAVADAN DA GÖRÜNTÜLENDİ.

(Özel) Kuraklığın gözyaşları
Son Güncelleme :

27 Aralık 2020 - 10:15

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/ozel-kurakligin-gozyaslari/45651/" title="facebook">

Türkiye’nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü günden güne kuruyor. Kuraklığın yakasını bırakmadığı İznik gölünün içler acısı hali bir işletmeciyi gözyaşlarına boğdu. Aysel Karaman, “Ben çocuklarıma ne anlatacağım. Bu güzelim göl birkaç yıl içerisinde yok olacak” diyerek gözyaşı döktü. Göldeki çekilme havadan da görüntülendi.

Türkiye’nin 5. Marmara Bölgesinin ise en büyük gölü olan İznik Gölü kuraklık ile mücadele ederken sudaki çekilme 350 metreye kadar ulaştı. İznik’in en büyük iskelesi olan Çakırca İskelesi ise adeta karaya oturdu.

Gözyaşlarına hakim olamadı

İznik Gölü Çakırca kıyısında işletme sahibi Aysel Güleç gözyaşları içinde gölün içler acısı halini anlattı. Güleç, “Ben sahil kasabasında sahil kenarı işletmecisiyim. Biz bu gölü birkaç sene içinde göremeyeceğiz. Ben her sabah iş yerime geldiğimde ilk önce gelip gölün durumuna bakıyorum. Her geçen gün karşılaştığım manzara gerçekten beni çok üzüyor. Bu giden sadece göl değil, bu giden bizim çocuklarımızın geleceği. Yani ben ileride çocuklarıma “burası da bir göldü burada su vardı burada yüzülüyordu” demek istemiyorum. Biz bu yaz göle giremedik, her yer bataklık oldu” dedi.

55 yıldır İznik Gölünü böyle görmedim

İznik gölünün kıyısında işletmesi bulunan Naci Özsoy ise “55 yaşındayım 30 sene balıkçılık yaptım. 20 senedir de işletmeciyim. İznik Gölü’nün bu derece çekildiğini hiç görmedim. Görsel olarak yakında sazlıklar da çıkar buradan sivrisinek, yılan buna benzer her şey köyümüze gelir. Devletimizden yardım bekliyoruz” dedi.