Suudi Arabistan, Türkiye'den Hayvani Ürün İthalatını Yasakladı | 15 Haziran 2024İmar Haber

15 Haziran 2024 - 17:11

Suudi Arabistan, Türkiye’den Hayvani Ürün İthalatını Yasakladı

TÜRKİYE’NİN RİYAD TİCARET MÜŞAVİRLİĞİNDEN ALINAN E-POSTA MESAJINDA, SUUDİ ARABİSTAN’IN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİNDE ALINAN BİR NOTA’YA ATIFLA, TÜRKİYE’DEN GERÇEKLEŞTİRİLEN HAYVANSAL ÜRÜNLERDE İTHALATIN ASKIYA ALINMA KARARI, TİCARET BAKANLIĞI İHRACAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN İLGİLİ İHRACATÇI BİRLİKLERİNE YAZILI OLARAK İLETİLDİ. SUUDİ ARABİSTAN GIDA VE İLAÇ KURUMUNDAN (SFDA) ALINAN YAZIDA, 15 KASIM 2020 İTİBARİYLE, TÜRKİYE’DEN SIĞIR ETİ VE ÜRÜNLERİ, KOYUN ETİ VE ÜRÜNLERİ, BEYAZ ET VE ÜRÜNLERİ, BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ, SÜT VE ANNE SÜTÜ ALTERNATİFİ OLAN MAMALAR, YUMURTA VE ÜRÜNLERİ İLE BAL VE ÜRÜNLERİNİN SUUDİ ARABİSTAN’A İTHALATININ DURDURULDUĞU BİLDİRİLDİ. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN GÖNDERİLEN YAZIDA, “BU ÇERÇEVECE SFDA TARAFINDAN YUKARIDA BELİRLENEN ÜRÜNLERİN SUUDİ ARABİSTAN’A İHRACATINDA 15 KASIM 2020 TARİHİNDEN İTİBAREN VETERİNER SAĞLIK SERTİFİKASI DÜZENLENMEMESİ GEREKMEKTEDİR” DENİLDİ.

Suudi Arabistan, Türkiye’den Hayvani Ürün İthalatını Yasakladı
Son Güncelleme :

25 Kasım 2020 - 11:55

Suudi Arabistan’ın Türkiye’den hayvanî ürün ithalatını askıya alma kararı, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından ilgili ihracatçı birliklerine yazılı olarak iletildi. Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumundan (SFDA) alınan yazıda, 15 Kasım 2020 itibariyle, Türkiye’den sığır eti ve ürünleri, koyun eti ve ürünleri, beyaz et ve ürünleri, balıkçılık ve su ürünleri, süt ve anne sütü alternatifi olan mamalar, yumurta ve ürünleri ile bal ve ürünlerinin Suudi Arabistan’a ithalatının durdurulduğu bildirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden gönderilen yazıda, “Bu çerçevece SFDA tarafından yukarıda belirlenen ürünlerin Suudi Arabistan’a ihracatında 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren veteriner sağlık sertifikası düzenlenmemesi gerekmektedir” denildi.

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan siyasi nedenlerden dolayı su ürünleri ve hayvansal mamullerine uyguladığı ambargoyu 15 Kasım 2020 tarihinden itibaren tamamen uygulamaya geçirdiğini belirtti” dedi.

İhlas Haber Ajansına konuşan Sezer, ’’ Kanatlı ürünlerinde yıllık ortalama 1.5 milyar dolarla Dünya’nın en büyük 5’inci ithalatçısı Suudi Arabistan’dır. En büyük ithalatçı şuan için 15 milyar dolarla Avrupa Birliği, 4.5 milyar dolarla ikinci olarak Japonya, üçüncü olarak 4 milyar dolarla İngiltere, 2 milyar dolarla Çin’dir’’ dedi.

Sezer, ’’Türkiye’nin beyaz et ürünleri olarak en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında Suudi Arabistan 8. Sırada. Geçen seneki ihracatımızın son 12 aylık toplamı 14.8 milyon dolarken, bu sene itibari ile son 12 aylık ihracatımız 13.2 milyon dolara düştü. Dolayısıyla 1.5 milyon dolarlık azalma var. Senelik bazda bakarsak çok büyük rakamlar değil gibi gelebilir fakat aylık olarak ihracat rakamlarına baktığımızda, Suudi Arabistan neredeyse geçen Eylül ayında 580 bin dolarlık sadece ihracat yaptığını söyleyebiliriz. Bu da demek oluyor ki yavaş yavaş sıfıra doğru gidiyoruz. Ama şuna inanıyorum ki, bunun nedeni ne ürün kalitesi, ne ihtiyacın ortadan kalkması değil. Suudi Arabistan her zaman bu ürünlere ihtiyacı olan bir ülkedir. Lojistik açısından bize yakın sayılır. Tamamen bu sıkıntının nedeni dış ilişkiler, dış politikalarla ilgilidir. Ama şahsen inanıyorum ki, kısa zamanda bu sıkıntılar bitecek ve Suudi Arabistan ile ihracatımız yine eskisi gibi hızla devam edecek. Bu konuda biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN