2017 şehircilik şurası

Şehircilik Şurası Çalışmaları Sürüyor

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Şehircilik Şurası Yönlendirme Kurulu Başkanı Refik Tuzcuoğlu, “Şehircilik Şurası”nda ele alınacak hususlarla ilgili bilgilendirme yaptı. Tuzcuoğlu, 81 ille alakalı şehircilikte yapılacakların anayasasının çıkarılacağını açıkladı. Şehircilik Şurası’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurulduktan sonra ilk defa yapılacağını belirten  Tuzcuoğlu, şurada ilk olarak şehircilikteki en asli problemlerin masaya yatırılacağını ve bunlara dair çözüm arayışlarının değerlendirileceğini bildirdi.

 

3 ay sürecek olan  şurada, “Şehirlerimizde Kimlik, Planlama ve Tasarım”, “Kentsel Dönüşüm, “Şehirleşme, Göç ve Uyum” ile “Şehirleşmenin Yeni Vizyonunda Yerel Yönetimlerin Rolü” başlıkları altında 4 komisyonun çalışacağını belirtti.

 

Hem belediyelerimize hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza hem de şehircilikle ilgisi alakası olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak çalışma gerçekte bir vizyon getirecek, bir perspektif sunacaktır. Bu zannediyorum ki son derece yararlı olur ve  yolumuzu aydınlatacak bir fener olur.” dedi.

çevre şehircilik

Şehircilik Anayasası’ ile düzenli, sağlıklı ve estetik şehirleşme için yeni bir yapılaşma düzeni getirilecek. İnsanların işlerinden, okullarından evlerine döndüklerinde; yeşil parkların, spor salonlarının, kültür merkezlerinin, çınaraltı kahvelerinin olduğu mahallelerinde, komşularıyla birlikte yaşayıp mutlu olacakları bir şehir hayatı hedefleniyor.”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni Yönetmelik çalışması ile şehirlerimizde temel ve kalıcı bir yapılaşma düzeni getiriliyor. Geçici dönem sona eriyor.

[Toplam:4    Ortalama:5/5]

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.