Sığırcık kuşlarından görsel şölen | 22 Haziran 2024İmar Haber

22 Haziran 2024 - 23:06

Sığırcık kuşlarından görsel şölen

HAVALARIN SOĞUMAYA BAŞLADIĞI BUGÜNLERDE BİR ARAYA GELMEYE BAŞLAYAN BİNLERCE SIĞIRCIK KUŞU, UZAKTAN SEYREDENLERE HARİKA BİR GÖSTERİ SUNUYOR. BİR ARAYA GELEN BİNLERCE SIĞIRCIĞIN GÖKYÜZÜNDE SERGİLEDİKLERİ KAREOGRAFİ YOLDAN GEÇENLERİN YOĞUN İLGİSİNİ ÇEKİYOR.

Sığırcık kuşlarından görsel şölen
Son Güncelleme :

19 Aralık 2020 - 10:50

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/sigircik-kuslarindan-gorsel-solen/40839/" title="facebook">

Havaların soğumaya başladığı bugünlerde bir araya gelmeye başlayan binlerce sığırcık kuşu, uzaktan seyredenlere harika bir gösteri sunuyor. Bir araya gelen binlerce sığırcığın gökyüzünde sergiledikleri kareografi yoldan geçenlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Uluabat Gölü havzasında kışı geçirmek için bir araya gelen binlerce sığırcık kuşu, toplu uçuşlarında ortaya seyrine doyum olmayan anlar yaşatıyor. Doğa Fotoğrafçısı Alper Tüydeş tarafından Karacabey’deki Uluabat Gölü kıyılarında kayda alınan o anlar görenlerin büyük beğenisini topluyor. Kış aylarında açık arazi, tarlalık ve sazlık alanlarda binler bireyden oluşan sığırcık kuşları yem aramak için bir arada hareket ediyor.

Aynı zamanda bu toplu uçuşları sayesinde yırtıcı kuşlarında odaklanmasını zorlaştırarak av olmaktan kurtulan sığırcıklar, meraklı bakışlar arasında gökyüzünde adeta dans ediyor. Sığırcık kuşlarının zaman zaman yollara konduklarını belirten Tüydeş, “Bazı sürücüler kalabalık bir kuş sürüsünü anayola konmuş şekilde görünce kalkacaklarını sanarak hız kesmeden kullandığı aracı üzerlerine sürüyor. Ancak soğuk hava ve kuş sürüsünün kalabalık olması gibi etkenler yüzünden kuşlar yaklaşan araçları geç fark edebiliyor. Bu yüzden sürücülerden böyle bir manzara ile karşılaştıklarında hızlarını yavaşlatmaları ve korna mutlaka çalmalarını rica ediyoruz. Yolla da maalesef zaman zaman yüzlercesinin yere yığılıp öldüğüne şahit olduk” dedi.