TİKA'dan Moğolistan'da okul öncesi eğitim altyapısına destek | 19 Haziran 2024İmar Haber

19 Haziran 2024 - 04:00

TİKA’dan Moğolistan’da okul öncesi eğitim altyapısına destek

TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KOORDİNASYON AJANSI BAŞKANLIĞI (TİKA), HÖVSGÖL VİLAYETİ MÖRÖN İLÇESİNDEKİ 11. KREŞE 50 ÇOCUK KAPASİTELİ İKİ SINIFLIK EK BİNA İNŞA EDEREK EKİPMANLARLA DONATTI.

TİKA’dan Moğolistan’da okul öncesi eğitim altyapısına destek
Son Güncelleme :

19 Aralık 2020 - 9:05

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/tikadan-mogolistanda-okul-oncesi-egitim-altyapisina-destek/40750/" title="facebook">

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Hövsgöl Vilayeti Mörön İlçesindeki 11. Kreşe 50 çocuk kapasiteli iki sınıflık ek bina inşa ederek ekipmanlarla donattı.

TİKA tarafından inşası tamamlanan ve çocuk yatağı, nevresim takımı, sıra, masa, sandalye, halı, elbise dolapları gibi ekipmanlarla donatılan iki sınıflı kreş binası törenle hizmete açıldı.

Gerçekleştirilen proje ile Moğolistan genelinde eğitim sektöründe karşılaşılmakta olan en büyük sorunlarından biri olan kreş kapasitesi sorununun çözülmesi, çocuklara uygun eğitim ortamının oluşturulması ve kırsal bölgelerde okul öncesi eğitim hizmetinin yaygınlaştırılmasına yönelik katkı sağlandı.

Projenin teslim töreninde konuşan Hövsgöl Valisi Ganbold Lhagvasüren, TİKA tarafından Mörön İlçesi 11.Kreşi bünyesinde ek iki sınıflı bina yapım projesinin başarıyla gerçekleştirildiğini ve ek iki sınıflı binanın hizmete açılabilmesi için ihtiyaç duyulan ekipmanlarla donatıldığını ifade etti. Lhagvasüren, çadır mahallelerinde yaşayan çocuklar için yapılan projeden ötürü tüm yerel halkı ve valilik adına Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya teşekkür etti.

Hövsgöl Vilayeti Mörön İlçesinde 2-5 yaş arasında bin 614 çocuk yaşıyor ve bu çocukların sadece yüzde 61’i okul öncesi eğitim hizmetinden faydalanabiliyor.

Halihazırda şu an toplam 200 çocuk okul öncesi eğitim aldığı 11. Kreş bünyesinde; öğretmenlerin ve çocukların Türk tarihi ve kültürü hakkında bilgi alabilmeleri ve ülkemizi yakından tanımaları amacıyla oluşturulan Türkiye Tanıtım Köşesi de bulunuyor.