İmarhaber

Tokat Erbaa’da Üzüm Bağı ve Asma Yaprağı Dönemi

Tokat ili Erbaa ilçesine Bağlı Yetmişe Yakın Köy Üzüm Asması Ekerek, Yapraklarından Geçimini Sağlıyor.

Tokat Erbaa’da Üzüm Bağı ve Asma Yaprağı Dönemi
Google News
30 Mayıs 2021 - 18:50

Geçit Kuşağı ikliminde yer alan Tokat ilimiz 230 ile 1500 metre rakımları arasında tarım yapılan zengin bir üretim potansiyeline sahiptir. “Agroekolojik” açıdan da stratejik bir konumda olan ilimiz, güçlü ekonomisi, büyüyen ve
gelişen tarımsal yapısı ve potansiyeli ile tarım alanında Türkiye’de önemli bir il konumundadır.

Tokat; Şeker Pancarı, Tütün, Yaş Sebze ve Meyve, Buğday, Yem Bitkileri alanında önemli üretim potansiyeline sahip olmasının yanı sıra bazı tarım ürünlerinin üretim merkezi olmuştur. (Tokat Yaprağı, Tokat Domatesi, Niksar Cevizi, Zile Pekmezi, Turhal Yoğurtmacı, Tokat Çemeni, Tokat Bez Sucuğu, Narince üzümü, Tokat Biberi) marka değeri olan veya coğrafi işaret almış ve alma potansiyeli olan ürünlerin çokluğu.

Erbaa’lı köylüler üzüm asması yaprağını salamura şeklinde paketleyerek, dönümünden yirmi bin lira kazandıklarını belirtiyor. Toplanan yapraklar önce varillere konuluyor. Daha sonra yapraklar büyük poşetlere tuzla basılarak salamura olması için yaklaşık bir ay bekletiliyor. Bekletilen yapraklar ay sonunda paketlenerek satışa sunuluyor.

Tokat hayvancılık potansiyeli açısından Karadeniz bölgesinde ilk sırada yer almakta olup Karagül ve Karayaka koyun ırklarının gen merkezi ve Anadolu Mandasında da önemli bir potansiyele sahiptir. Tokat İli flora zenginliği endemik bitki örtüsü ile yerli ve gezginci arıcılık için önemli bir arıcılık merkezidir.

Tokat ili akarsu, gölet ve baraj gibi doğal kaynaklar açısından zengin olup, Kara ve kafes balıkçılığı açısından ülke genelinde önemli bir üretim potansiyeline sahiptir.

Ekolojik açıdan organik ve iyi tarım için elverişli tarım alanları mevcuttur. Almus, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye İlçeleri Ekolojik Turizm (eko turizm) açısından önemli bir potansiyele sahiptir

Tokat ilinde Kazova, Niksar, Erbaa, Zile-Maşat ve Artova ovalarının varlığı ve ilin ekolojik şartları ürün çeşitliliğini artırmakta, II. Ürün, örtü altı ve kışlık sebze yetiştiriciliğine imkan tanımaktadır. Organik tarım yönünden Türkiye’nin üst bölgesi olma özelliklerine sahiptir.

Tokat çok eski ve köklü bir tarihe sahip olan Orta Karadeniz bölgesinde ülkemizi doğudan batıya bağlayan transit karayolu üzerindedir. Ayrıcı Orta Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan köprü durumunda olması yatırımcılar için avantaj sağlamaktadır.

İlimizin 5084 sayılı Teşvik Yasası kapsamına dahil olması, yatırım yapacak yatırımcıların ilgili kanunun tüm haklarından yararlanıyor olması, yatırım yapacak olan müteşebbislerin ilgisini ilimize odaklamıştır.

Tarihi ve kültürel dokusu itibariyle sahip olduğu ekonomik ve sosyal potansiyel, tarım ve hayvancılık sektörlerinde yapılacak yatırımlar için uygun ortamlar hazırlar.

Tokat ilimizde son yıllarda gerçekleşen projelerle bağcılık hızla gelişmektedir. Bağ alanları genişlemektedir. Toplamda 64.110 dekar alanda yetiştiricilik yapılmaktadır. Dünyaca ünlü Tokat bağ yaprağı işleme ve paketleme tesisleri ile ilgili
yapılacak yeni yatırımlar, ürünlerin hammadde olarak il dışına gönderilmesini önleyecektir.

Tarım Orman Bakanlığından Kredi Hibesi

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINI DESTEKLEME PROGRAMI (2021-2025)

EKONOMİK YATIRIMLAR DESTEK KAPSAMI: 1/1/2021-31/12/2025 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve
sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak amacıyla;

Kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin tarıma dayalı ekonomik faaliyetlerine yönelik yatırımları için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsar.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Gerçek ve Tüzel Kişiler

 • Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 250.000 Türk Lirası’dır.
 • Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir.
 • Proje bütçesi KDV (katma değer vergisi) hariç hazırlanır.

Tarım ve Orman Bakanlığı – Tokat İl Müdürlüğü
Adres: Güneşli Mah. Fidanlık Mevkii 60200 TOKAT
Tel: 0 (356) 228 07 00

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları