Trabzon'da yaya geçitlerindeki butonlar artık temassız | 30 Mayıs 2024İmar Haber

30 Mayıs 2024 - 10:12

Trabzon’da yaya geçitlerindeki butonlar artık temassız

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ŞEHİR TRAFİĞİNİN YOĞUN OLDUĞU BÖLGELERDEKİ BUTONLU YAYA GEÇİTLERİNİ TEMASSIZ HALE GETİRİYOR. ÇALIŞMA KAPSAMINDA HAYATA GEÇİRİLEN TEMASSIZ IŞIKLI VE SESLİ AKUSTİK YAYA BUTONLARI İLE ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLER DE DAHA GÜVENLİ ŞEKİLDE KARŞIDAN KARŞIYA GEÇEBİLECEK.

Trabzon’da yaya geçitlerindeki butonlar artık temassız
Son Güncelleme :

28 Kasım 2020 - 11:36

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/trabzonda-yaya-gecitlerindeki-butonlar-artik-temassiz/26401/" title="facebook">

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerdeki butonlu yaya geçitlerini temassız hale getiriyor. Çalışma kapsamında hayata geçirilen temassız ışıklı ve sesli akustik yaya butonları ile özel gereksinimli bireyler de daha güvenli şekilde karşıdan karşıya geçebilecek.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan çalışma kapsamında, trafiğin yoğun olduğu yerlerde yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesini sağlamak amacıyla yaya butonları, temassız ışıklı ve sesli akustik butonlarla değiştiriliyor. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Temassız ışıklı ve sesli akustik yaya butonları çalışmamız ile yayaların karşıdan karşıya geçerken trafiği beklememeleri için yolun yaya trafiğine açılması amaçlanmaktadır. Öncelikle hastane ve okul çevreleri ile yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde çalışma yürütülmektedir. Temassız yaya butonu, fiziksel bir temasa gerek duymaksızın 10 cm mesafeye kadar sinyali fark edebilmektedir. Bir buton tetik sinyalinin oluşabilmesi için yayaların en az 1 saniye süreyle ellerini sensör algılama mesafesinde bekletmeleri gerekmektedir. Devreye giren ürün görme engelli yayalar için de ‘kırmızı yandı durunuz, yeşil yandı geçiniz’ olarak sesli bilgi verilmektedir. Hem otomatik hem de ortam ses seviyesine göre akustik ses çıkarmaktadır. Ürün üzerindeki dur yazısı işitme engelli yayalar için ışıklı yapılmıştır. Bu kapsamda Trabzon Valiliği altı, Ayasofya altı, Merkez Bankası önü, Saraybosna Parkı önü, Beşirli sahil Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önü, Beşirli Kancalar Sitesi önü, Gülbahar Hatun Sağlık Merkezi önü, Fatih Lisesi üstünde temassız ışıklı ve sesli akustik yaya butonu çalışması yapılmıştır. Yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde yeni dönüşüm çalışmaları planlamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Hayata geçirilen temassız ışıklı ve sesli akustik yaya geçitlerini kullanan özel gereksinimli vatandaş, “Yayaların güvenliği için güzel bir çalışma oldu. Allah Büyükşehir Belediye Başkanımızdan razı olsun. Çok güzel bir uygulama. Hepimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.