İmar Haber

TÜRKİYE ve DÜNYADA VAKA SAYISI
COVID-19 SON DAKİKA HABERLERİ
imarhaber.com Sağlıklı Günler Diler!

Türkiyenin Parisi Atça Mahallesi

Türkiyenin Parisi Atça Mahallesi
521
25 Eylül 2018 - 22:34

Türkiye’nin Modern İmarlı İlk Mahallesi

Aydın İlinin, Sultanhisar Belediyesine bağlı bir yerleşim birimi olan Atça Beldesi 2012 meclis kararlarıyla mahalle olmuştur. Mahallenin imar planını Paris semalarında uçuş yapan Abdi Hıfzı Bey tasarlamıştır. Abdi bey uçuşu sırasında Charles de Gaulle (Şanzelize) meydanından çok etkilenmiş ve tüm itirazlara rağmen benzer bir imar planını ülkemizdeki Atça ‘ya uyarlamıştır.

Charles de Gaulle

Kurtuluş Savaşında Atça; Yunanlılar tarafından yakılarak harabeye dönmüştür. Mühendis Abdi Hıfzı Bey, 1924 yılında Atça’nın bugünkü imar planını hazırladı. Bu proje Paris’in bir benzeriydi adeta. Savaştan yeni çıkmış halk bu projenin fazla şatafatlı olduğunu ve bunu kaldıracak ekonomik güçlerinin olmadığını belirterek projeye karşı çıktı. Hatta dönemin Belediye Başkanı Hafız Nuri KARA’dan davacı bile oldular. Ama o ,hakim huzurunda mahkeme salonunda şunları savunmuştu:
“Ben , bugün bu uygulamayı yaptırmakla, belki köylümün yuvasını yıkmaktayım. Ama şurası bir gerçektir ki, bu imar planı bugün uygulanamazsa, yarın yeni binaları yıkmak, daha da zor olmayacak mı? Ben, bugünü değil, yarını düşünüyorum. Beyler! Biz kurulmuş düzenleri yıkmıyoruz, yeni bir düzen kurmaya çalışıyoruz.”

İmar planımız 1924 yılında  hazırlanarak,1926 yılında işte bu güçlüklerle uygulanmıştır.  Dönemin Belediye Başkanı Hafız Nuri KARA ‘nın dediği gibi; yarın yeni binaları yıkmak zor olmuştur ve yıllar geçmesine rağmen ülkemizde buna benzer bir imar planı daha mevcut değildir.

İşte Tüm Zorluklar Karşısında Ayakta Duran ATÇA

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları