Amasya'da hedef kiraz ihracatını artırmak | 20 Haziran 2024İmar Haber

21 Haziran 2024 - 00:57

Amasya’da hedef kiraz ihracatını artırmak

74 BİN 860 DEKARLIK ALANDA BAĞ-BAHÇE ZİRAATI YAPILAN İLDE BU ALANIN YÜZDE 34’LÜK KISMINDA KİRAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNİ BELİRTEN İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ HAYRULLAH GÖKTEKİN, “38 BİN 542 TON KİRAZ ÜRETİMİMİZİN YAKLAŞIK YÜZDE 20’SİNİ İHRAÇ EDEBİLMEKTEYİZ. BU İHRAÇ MİKTARI ÜRETİMİMİZE ORANLA ÇOK DÜŞÜK SEVİYEDE KALMAKTADIR. İHRACAT MİKTARIMIZI ARTIRMAK, İHRACATA UYGUN KAPAMA KİRAZ BAHÇELERİNİN ARTIRILMASI ADINA SÜREKLİ PROJELER YAPARAK İHRACATA UYGUN KİRAZ ÇEŞİTLERİNİN ORANINI ARTIRMAYI HEDEFLEMEKTEYİZ” DEDİ.

Amasya’da hedef kiraz ihracatını artırmak
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 10:35

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/amasyada-hedef-kiraz-ihracatini-artirmak/42438/" title="facebook">

Türkiye’de kiraz üretiminin önemli merkezlerinden olan Amasya’da yurtdışına yapılan kiraz ihracatının artırılması hedefleniyor.

74 bin 860 dekarlık alanda bağ-bahçe ziraatı yapılan ilde bu alanın yüzde 34’lük kısmında kiraz yetiştiriciliği gerçekleştirildiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin, “38 bin 542 ton kiraz üretimimizin yaklaşık yüzde 20’sini ihraç edebilmekteyiz. Bu ihraç miktarı üretimimize oranla çok düşük seviyede kalmaktadır. İhracat miktarımızı artırmak, ihracata uygun kapama kiraz bahçelerinin artırılması adına sürekli projeler yaparak ihracata uygun kiraz çeşitlerinin oranını artırmayı hedeflemekteyiz” dedi.

Nisan ayından başlayıp Eylül ayına kadar kiraz hasadı yapıldığına değinen İl Müdürü Göktekin, “Bu üretim zamanı çeşitliliğini en ekonomik şekilde zamanlayarak ihracata uygun kiraz çeşitlerinin erkenci, orta erkenci ve geçci çeşitlerin üretim miktarlarını artırmamız gerekmektedir. Hedefimiz tüm üretim ve hasat süresi boyunca ihracat yapan firmaları ilimizde tutabilecek üretim potansiyeline ulaşmaktır” diye konuştu.

Tarım şehri Amasya’da meyve üretim alanlarını çoğaltmak, meyveciliği çeşitlendirmek, çiftçilerin gelir düzeyini artırmak ve alternatif gelir kaynakları oluşturmak amacıyla Amasya İl Özel İdaresi bütçesinden kaynak ayrıldığına değinen Göktekin, Amasya Valiliği’nin himayesindeki meyveciliğini geliştirme projeleri kapsamında çiftçilere kiraz fidanlarının dağıtıldığını söyledi.