EGİAD ve İzQ iş birliği İzmir girişimcilik ekosistemini geliştirecek | 24 Şubat 2024İmar Haber

24 Şubat 2024 - 09:19

EGİAD ve İzQ iş birliği İzmir girişimcilik ekosistemini geliştirecek

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE MACARİSTAN MELEK YATIRIM AĞI İLE BİR ARAYA GELEREK POTANSİYEL İŞ BİRLİKLERİNİ PLANLAYAN EGİAD, SON OLARAK İZMİR TİCARET ODASI-İZQ GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON MERKEZİNİN PAYDAŞI VE HİSSEDARI OLARAK DA ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI. EGİAD ÜYELERİNİ İZQ VE YATIRIM İMKANLARIYLA BULUŞTURAN ONLİNE TOPLANTI, YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUSTAFA ASLAN’IN AÇILIŞ KONUŞMASIYLA BAŞLADI.

EGİAD ve İzQ iş birliği İzmir girişimcilik ekosistemini geliştirecek
Son Güncelleme :

08 Aralık 2020 - 11:00

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/egiad-ve-izq-is-birligi-izmir-girisimcilik-ekosistemini-gelistirecek/32481/" title="facebook">

İzmir’de, başta kentsel ve sonrasında bölgesel kalkınmanın sağlanması için çeşitli stratejiler doğrultusunda çalışan Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD), girişimcilik konusundaki çalışmalarına bölgedeki kurum ve kuruluşlarla iş birliği içinde hızla devam ettirirken, EGİAD son olarak İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nın İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi ile iş birliği gerçekleştirerek bu alandaki çalışmalarını hızlandırdı.

İzmir, son yıllardaki gelişimi, dinamik ve yeniliklere açık yapısıyla hızlı bir ivme yakaladı. Kentin en son teknolojilere adaptasyon yeteneği genç nüfusla bir araya geldiğinde, girişimcilik açısından son derece elverişli bir iklim ortaya çıkardı. Girişimcilik ekosistemini yakından takip eden Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD)’ne bağlı EGİAD Melekleri, bin 500’den fazla girişimci ile temas, 23 girişimci-melek yatırımcı toplantısı organizasyonu ve 14 girişim projesine yatırım ile bu alanda önemli başarılar gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde Macaristan Melek Yatırım Ağı ile bir araya gelerek potansiyel iş birliklerini planlayan EGİAD, son olarak İzmir Ticaret Odası-İzQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezinin paydaşı ve hissedarı olarak da önemli bir adım attı. EGİAD üyelerini İzQ ve yatırım imkanlarıyla buluşturan online toplantı, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Aslan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

“İzmir, elde edilen sonuçları ile son 10 yılda kayda değer gelişme ve çeşitlenme göstermektedir”

İzmir’in kendileri için en önemli başlıklar arasında yer aldığını kaydeden Aslan, “EGİAD’da önem verdiğimiz konuların başında İzmir’in gelişimi gelmektedir. İzmir’in iç ve dış hedef kitlelere tanıtımı ve rekabetçiliğinin artırılması önceliğimizdir. İçerisinde olduğumuz inovasyon çağında, İzmir’in global sermaye, şirketler, yetenek ve yeni fikirleri kendine çekmesi, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması adına neler yapılması gerektiğini düşünmeliyiz ve harekete geçmeliyiz. Bir diğer amacımız ise yaşanacak şehir olarak öne çıkan İzmir’in ‘çalışılacak, iş yapılacak ve yatırım yapılacak şehir’ imajını da güçlendirmektir. Bu noktada her ay İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile bir araya gelerek Marka Şehir İzmir mottosuyla çalışıyoruz. İzmir’de girişimcilik eko-sisteminin son yıllarda kaydettiği gelişme bu alandaki potansiyeli de göstermektedir. İstanbul’un dışında Melek Yatırımcılık ve Girişimcilik alanında en hızlı yol alan kent İzmir olmuştur. İzmir Ticaret Odasının girişimcilik alanındaki çalışmaları ve Girişimcilik Merkezi İZQ; İzmir ekosistemi açısından çok kıymetlidir ve bizleri heyecanlandırmaktadır. İzmir, yenilik ekosistemi paydaşları ve elde edilen sonuçları ile son 10 yılda kayda değer gelişme ve çeşitlenme göstermektedir” dedi.

“İzmir’de girişimcilik ve inovasyon ikliminin oluşturulması için çok uygun bir ortam vardır”

İzmir’de girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için STK’ların, üniversitelerin ve diğer ekosistem paydaşlarının atması gereken adımlar olduğunu ifade eden Aslan, “Özel sektörün girişimcileri desteklemesi, girişimciler ile iş birlikleri kurması, okulların öğrencilere girişimcilik bilincini yerleştirmesi, iş insanları arasında melek yatırımcılık farkındalığının arttırılması, girişimcilik ile ilgili etkinliklerin çoğalması, devlet destekleri ile ilgili olarak fayda analizi yapılması ve varsa eksikliklerin tespit edilip nasıl giderilebileceği üzerine görüşülmesi, yurtdışında bulunan diğer ağlar ve paydaşlar ile ilişkilerin sürekli olarak geliştirilmesi ve kesintisiz bilgi paylaşımının sağlanması önemli başlıklardır. EGİAD olarak bizler bu maddelerin her biri için detaylı olarak çalışıyoruz. Hatta Diamond Challenge etkinliğini Türkiye’ye getirerek girişimcilik bilincinin lise çağından itibaren verilmesine de EGİAD Melekleri vasıtasıyla katkı koymaya çalıştık. Doğru stratejiler ile ekosistem paydaşlarının hedef ve eylem birliği sayesinde İzmir’in girişimcilik alanında ivme kazanacağına ve çok daha başarılı bir profil ortaya koyacağına olan inancımız tamdır. Günümüzde artık ülkeler değil, kentler birbiriyle yarışmaktadır. Girişimcilik ve inovasyon alanında da İzmir’in yarışa dahil olması gerekmektedir; çünkü Türkiye’nin bütün şehirlerinden farklı olarak İzmir’de girişimcilik ve inovasyon ikliminin oluşturulması için çok uygun bir ortam vardır” dedi.

Aslan’dan sonra söz alan İZQ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi Direktörü Tuba Kesen Umar de, kurumun faaliyet alanı ve online hizmetleri hakkında bilgi verdi. Sekretarya, kargo, toplantı odası, ofis hizmetlerinin girişimci adaylarının hizmetine sunulacağı belirtildi. İzQ’nun Akdeniz havzasında girişimcilik merkezi olarak İzmir’i aday gösterme hedefinde olduğunu kaydeden Tuba Kesen Umar, tüm Dünya’da STK’ların iş birliğiyle kurulmuş böyle bir girişimcilik merkezinin bir ilk olduğunu belirterek, “Girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin tüm aktörlerini biraraya getiren bir üs olarak, İzmir’i Akdeniz havzasında bir girişimcilik merkezi yapma hedefindeyiz” dedi.