Hobi olarak başladı, aylık 25 bin lira kazanıyor | 21 Haziran 2024İmar Haber

22 Haziran 2024 - 00:17

Hobi olarak başladı, aylık 25 bin lira kazanıyor

TAVUKÇULUK İŞİNE İLK BAŞLADIĞINDA DESTEKLER İLE BİRLİKTE 500 HAYVANLA BU YOLA ÇIKTIKLARINI İFADE EDEN SEVEN, “KİMİ ZAMAN 3 BİNİN ÜZERİNE DE ÇIKARTTIK ANCAK PANDEMİ NEDENİYLE ŞUANDA SAYIYI SINIRLI TUTUYORUZ. BU İŞE İLK BAŞTA HOBİ OLARAK BAŞLAMIŞTIM VE ŞU ANKİ SÜRECİ DEĞERLENDİRECEK OLURSAK AYLIK OLARAK 15 BİN 25 BİN LİRA ARASINDA BİR RAKAM DEĞİŞİKLİĞİ OLABİLİYOR KAZANCIMIZDA. BU RAKAMI ARTTIRMAKTA BİZİM ELİMİZDE ANCAK ŞUANDA DEVLETİMİZİN UYGULAMIŞ OLDUĞU PANDEMİ KOŞULLARI ÇERÇEVESİNDE İŞİMİZİ SÜRDÜRMEYE GAYRET GÖSTERİYORUZ” ŞEKLİNDE KONUŞTU.

Hobi olarak başladı, aylık 25 bin lira kazanıyor
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 9:55

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/hobi-olarak-basladi-aylik-25-bin-lira-kazaniyor/42394/" title="facebook">

Ordu’da yaşayan Ergin Seven, hobi olarak başladığı yetiştiriciliğine merakı artınca kapasitesini 3 bin tavuğa kadar çıkarttı. Seven, şuan kurduğu çiftlikte aylık 25 bin lira para kazanıyor.

Yaklaşık 10 yıl önce İstanbul’dan Ordu’nun Perşembe ilçesi Beyli Mahallesi’ne göç eden 34 yaşındaki Ergin Seven, merak üzerine kuluçka makinesi ile yola koyuldu. Bir süre sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’ndeki hibrit civcivleri ve özel sektörden aldığın civcivler ile yumurta üretimine başladı. Tavuk sayısını giderek arttıran ve şuanda 3 bin tavuğu bulunan Ergin, doğal olarak üretmeye çalıştığı yumurtaları pazarlayarak aylık yaklaşık 25 bin lira kazandığını belirtiyor.

“Kuluçka makinesi ile başladım, 3 bin tavuğum var”

2011 yılında kuluçka makinesi ile bu mesleğe hevesinin başladığını ifade söyleyen Ergin Seven, “3 sene sonrasında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü’ndeki hibrit civcivleri ve özel sektörden aldığımız civcivleri buraya getirdim ve yumurta arzına cevap vermeye başladım. Şuanda yaklaşık 3 bin tane hayvanımız var. Bunların içerisinde tam olarak yumurtaya başlamamış tavuklarımız da mevcut, yumurtaları da Ordu içinde ve çevre illerde satıyoruz. Şuan pandemi nedeniyle gönderim sıkıntılı olduğundan daha çok bu bölgedeki insanlara ulaştırıyoruz” dedi.

“Hobi olarak başladım, 25 bin lira kazanıyorum”

Tavukçuluk işine ilk başladığında destekler ile birlikte 500 hayvanla bu yola çıktıklarını ifade eden Seven, “Kimi zaman 3 binin üzerine de çıkarttık ancak pandemi nedeniyle şuanda sayıyı sınırlı tutuyoruz. Bu işe ilk başta hobi olarak başlamıştım ve şu anki süreci değerlendirecek olursak aylık olarak 15 bin 25 bin lira arasında bir rakam değişikliği olabiliyor kazancımızda. Bu rakamı arttırmakta bizim elimizde ancak şuanda devletimizin uygulamış olduğu pandemi koşulları çerçevesinde işimizi sürdürmeye gayret gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“Doğal ortamda yetiştirmeye çalışıyorum”

Tavuklara, kümes içerisinde en doğal yemleri yedirmeye çabaladıklarını ve doğaya bırakıp doğal beslenmelerini de sağladıklarını kaydeden Seven, “Güneş gören ortamdalar ve doğal besleniyorlar. Çiftlik gibi görünse de aralarında fark var. Bizdeki fiyatlar da gayet uygun, tanesi 1 TL. Şuanda kapalı ortamlarda elde edilen market yumurtalarından daha da ucuza geliyor. Bir koli yumurtayı 30 liradan satıyoruz” ifadelerine yer verdi.