Kırklareli Valisi 'PCR testi' haberlerine son noktayı koydu | 24 Şubat 2024İmar Haber

24 Şubat 2024 - 09:47

Kırklareli Valisi ’PCR testi’ haberlerine son noktayı koydu

BİLGİN, İLE GİRİŞLERDE KOVİD-19 TESTİ ZORUNLUĞU GETİRİLDİĞİ GİBİ BİR KARARIN SÖZ KONUSU OLMADIĞINI BELİRTEREK “BASIN YAYIN ORGANLARINDA BELİRTİLDİĞİ GİBİ İLİMİZE GELECEK TÜM VATANDAŞLARIMIZA PCR TESTİ YAPILMASI ZORUNLULUĞU GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE ‘İLİMİZE GİRİŞLERDE KOVİD-19 TESTİ ZORUNLUĞU GETİRİLDİ’ GİBİ BİR KARAR SÖZ KONUSU DEĞİL. BU KARARI ALMA YETKİSİ ZATEN VALİLİĞİN DEĞİL. BAZI BASIN KURULUŞLARINDA BU HABER DÖNÜYOR” DİYEREK, HABERLERİN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI BELİRTTİ.

Kırklareli Valisi ’PCR testi’ haberlerine son noktayı koydu
Son Güncelleme :

26 Aralık 2020 - 17:20

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/kirklareli-valisi-pcr-testi-haberlerine-son-noktayi-koydu/45500/" title="facebook">

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda kan bağışında bulunduktan sonra kentte giriş ve çıkışlarda test yapılacağı şeklinde yansıyan haberlere ilişkin açıklamada bulundu.

Bilgin, ile girişlerde Covid-19 testi zorunluğu getirildiği gibi bir kararın söz konusu olmadığını belirterek “Basın yayın organlarında belirtildiği gibi ilimize gelecek tüm vatandaşlarımıza PCR testi yapılması zorunluluğu gibi bir durum söz konusu değildir. Kesinlikle ve kesinlikle ’İlimize girişlerde Covid-19 testi zorunluğu getirildi’ gibi bir karar söz konusu değil. Bu kararı alma yetkisi zaten Valiliğin değil. Bazı basın kuruluşlarında bu haber dönüyor” diyerek, haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“Basını güç olarak kullanıp kamuoyunu yanlış yönlendirenler olduğunu görüyoruz”

Kırklareli’nin İstanbul’a yakın olması nedeniyle gidiş gelişlerin yoğun olduğunu aktaran Bilgin, uyarılara rağmen ev ziyaretlerinde bulunan bazı vatandaşların yakınlarından ihtiyaç duyulması halinde Covid-19 testi yapılması yönünde karar aldıklarını dile getirerek “Valilik olarak basın açıklaması yapmamıza rağmen açıklamamızın basında maalesef yer almadığını, basını güç olarak kullanıp kamuoyunu yanlış yönlendirenler olduğunu görüyoruz. Bunlar doğru değil. Ülkemizde en önemli şey, bu ülke insanının yarını için hep birlikte mücadele veriyoruz. Bu mücadeleye hepimizin ortak olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Bu kararı alma yetkisi valiliğin değil”

Vali Bilgin “İl dışından gelecek vatandaşlarımıza Covid 19 testi zorunluluğu getirdiğimiz hiçbir karar söz konusu değil. Aldığımız karar net. Eğer biz il dışından gelenlere korona testi zorunluluğu getirsek alacağımız karar şöyle olur; ’Kırklareli iline dışarıdan gelen tüm vatandaşlara Kovid-19 testi zorunluluğu getiririz’ deriz. İl girişlerinde de bunu zorunlu tutarız. ’Test olmayanı içeriye almayız.’ diye bir karar alırız. Böyle alınmış bir karar yok, böyle bir niyetimiz de yok, böyle bir düşüncemiz de yok. Zaten Covid-19 ile mücadele kapsamında bu kararları alma yetkisi Valiliğin değil” ifadelerini kullandı.