Mersin'de armut ağacı çiçek açtı | 25 Nisan 2024İmar Haber

25 Nisan 2024 - 17:42

Mersin’de armut ağacı çiçek açtı

MUT İLÇESİNDE ÜRETİMİ YAPILAN ARMUT, ARALIK AYINDA ÇİÇEK AÇTI. BU DURUM HAVA SICAKLIKLARININ NORMALİN ÜZERİNDE SEYRETMESİNE BAĞLANDI.

Mersin’de armut ağacı çiçek açtı
Son Güncelleme :

02 Ocak 2021 - 9:20

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/mersinde-armut-agaci-cicek-acti/49615/" title="facebook">

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Mersin’in Mut ilçesinde armut ağacı çiçek açtı.

Mut’ta armut ağacının aralık ayında çiçek açıp meyve vermesi görenleri şaşkına çevirdi. Bu durum hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesine bağlandı. Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ise “Aslında armut ağacının meyve vermesi için Haziran ayını beklemek lazım. Nisan – Mayıs aylarında çiçek açar, daha sonra meyveye yatar. Haziran ayında da meyve toplamaya başlanır. Armut ağacının Kasım ve Aralık ayında çiçek açmasını şaşkınlıkla karşılıyoruz” dedi.

Daha önce bölgede kış armutları dışında bu aylarda meyve veren armut görmediklerini belirten mahalle sakinleri ise tabiatın dengesinin insanlar tarafından bozulduğunu ifade ederek, “Son yıllarda hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Dolayısıyla hava sıcaklıkları düşmeyince kış dönemine girmesi gereken bitkiler fizyolojik bozukluklar gösterebiliyor. Bu durum da bunun örneklerinden biri” şeklinde konuştu.