Yeşilırmak karardı | 22 Nisan 2024İmar Haber

22 Nisan 2024 - 10:31

Yeşilırmak karardı

TÜRKİYE’DEKİ OLAĞANÜSTÜ KURALIK RİSKİ ATINDA BULUNAN KENTLERDEN OLAN AMASYA’NIN ORTASINDAN GEÇEN YEŞİLIRMAK’TA AZALAN SU SEVİYESİ NEHİR YATAĞINDAKİ KİRLİLİĞİ DE GÖZLER ÖNÜNE SERDİ.

Yeşilırmak karardı
Son Güncelleme :

22 Aralık 2020 - 8:55

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/yesilirmak-karardi/43210/" title="facebook">

Türkiye’de olağanüstü kuralık riski atında bulunan illerden olan Amasya’da şehrin ortasından geçen Yeşilırmak’ta azalan su seviyesi nehir yatağındaki kirliliği de gözler önüne serdi.

Kışın kar, yaz ve sonbaharda da beklenen yağışların düşmemesi dolayısıyla olağanüstü kuraklık riskinin yaşandığı Amasya’da debisi iyice azalan Yeşilırmak’ın ortasında adacıklar oluştu. Kirlilik nedeniyle nehir yatağının rengi karardı.

“Toprak rengi akan ırmağımız şimdi simsiyah akıyor” diyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, kentin hayat suyu olan Yeşilırmak’ın yeşil akması adına uygulamayı planladıkları ‘Yeşilırmak Nehri Temizleme, Islah ve Rekreasyon Projesi’nin büyük önem taşıdığını söyledi.

Yeşilırmak’taki su seviyesinin önceki yıllarda da azaldığına ancak kirliliğin bu seviyelerde görülmediğine değinen Belediye Başkanı Sarı, “Toprak rengi akan ırmağımız şimdi simsiyah akıyor. Bu da çevrede arıtma tesislerinin olmaması ve kirlilikten kaynaklanıyor” dedi.

Amasya Valiliği, Amasya Belediyesi, DSİ, Yeşilırmak Havzası Kalkınma Birliği, ilçe belediyeleri ve ilgili kurumların paydaş olarak yer alacakları projenin protokolünün geçen ay imzalandığını hatırlatan Başkan Sarı, yatağının daraltılıp yapay sulak alan arıtma sisteminin uygulanacağı proje ile nehrin kirlilikten kurtulacağını, ayrıca su kalitesinin iyileştirilip korunmasının sağlanacağını söyledi.