İmarhaber

Akdeniz Belediyesi, Adanalıoğlu’nda sokak hayvanları için korunaklı alan yaptı

AKDENİZ BELEDİYESİ, ADANALIOĞLU SAHİLİNDE YAŞAYAN SOKAK HAYVANLARI İÇİN KORUNAKLI BİR ALAN YAPTI. AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET MUSTAFA GÜLTAK’IN TALİMATI ÜZERİNE ADANALIOĞLU SAHİLİNİ MESKEN EDİNEN SOKAK HAYVANLARI KORUNAKLI VE SAĞLAM BİR YAPIYA KAVUŞTU. BAŞKAN GÜLTAK, “CAN DOSTLARIMIZIN YAŞAMLARINI SAĞLIKLI VE GÜVENLİ SÜRDÜRMELERİ NOKTASINDA ELİMİZDEN GELEN NE VARSA YAPIYORUZ; YAPMAYA DA DEVAM EDECEĞİZ, ÇÜNKÜ KENDİMİZİ BU ANLAMDA SORUMLU HİSSEDİYORUZ” DEDİ.

Akdeniz Belediyesi, Adanalıoğlu’nda sokak hayvanları için korunaklı alan yaptı
Google News
21 Ocak 2021 - 15:00

Akdeniz Belediyesi, Adanalıoğlu sahilinde yaşayan sokak hayvanları için korunaklı bir alan yaptı. Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak’ın talimatı üzerine Adanalıoğlu sahilini mesken edinen sokak hayvanları korunaklı ve sağlam bir yapıya kavuştu. Başkan Gültak, “Can dostlarımızın yaşamlarını sağlıklı ve güvenli sürdürmeleri noktasında elimizden gelen ne varsa yapıyoruz; yapmaya da devam edeceğiz, çünkü kendimizi bu anlamda sorumlu hissediyoruz” dedi.

Akdeniz Belediyesi, ‘hayvan dostu yerel yönetim’ anlayışını kentte hakim kılmaya ve bunun gereğini de yerine getirmeye devam ediyor. Zorlu pandemi süreci ve uygulanan sokak kısıtlamaları nedeniyle zor günler yaşayan sokak hayvanları için sürekli mama, yem ve su desteği sağlayan Akdeniz Belediyesi, ilçenin birçok park, meydan ve uygun yerlerine, soğuk kış günlerinde sokakta yaşayan canların sığınabilecekleri yuvalar da yaptı.

Adanalıoğlu sahilinde de atıl durumda olan bir alanda onlarca köpeği besleyen hayvan severler, Akdeniz Belediyesinden destek istemiş ve Başkan Gültak, korunaklı bir yer yapılması için birimlere talimat vermişti. Bunun üzerine Kültür ve Sosyal İşler, Fen İşleri ve Zabıta müdürlükleri ekipleri harekete geçerek, sokak hayvanları için korunaklı bir alan yaptı.

“Bizlerin vicdanı el vermedi”

Başkan Gültak, 100 metrekarelik alanda 5 padokun bulunduğu ve yaklaşık 20 köpeğin barınıp yemek yiyebileceği o alanda incelemelerde bulundu. Gültak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Daha önce buraya geldiğimizde hayvan sever kardeşlerimizden bölgede bulunan 20’ye yakın köpek olduğunu öğrendik. Arkada kendi imkanlarıyla bir alan yapmışlardı ama bu alanlara onların da bizim de vicdanımız el vermedi. Onlardan aldığımız feyiz ile arkadaşlarımıza talimat verdik. Şu an bu bölgede en az 20 hayvanımız barınıyor. Küçük dostlarımızın rahatlıkla gelip yemek yiyecekleri, sularını içebilecekleri, kışın soğuk ve yağmurdan, yazın güneşten korunabilecekleri bir hale getirdik. Etrafını da kapatarak dış etkenlerden koruyup, kötü amaçla kullanılmasını da önlemiş olduk. Diğer hayvan sever vatandaşlarımız da buraya gelip mamalarını dağıtabiliyorlar” diye konuştu.

“Kendimizi sorumlu hissediyoruz”

Ekim ayından bu yana 3,5 ton kedi ve köpek maması dağıttıklarını da dile getiren Gültak, “Yaklaşık 50’nin üzerinde de paletlerden basit ve güzelce yaptığımız, etrafını naylonla çevirdiğimiz portatif barınma alanlarını da Akdeniz’de dağıttık. Bunun yanında 300 ile 500 arası kuşluk yapılması için yeni bir talimat daha verdim. Bunların bir kısmı tahtalardan üretilirken, bir kısmı da piyasaya atılan tenekelerin değerlendirilmesi ile olacak. Başta ağaçlar olmak üzere belli yerlere bu kuşlukları takacağız. Sağlıklı bir Akdeniz için bu yavrularımızın da sağlıklıları çok önemli. Onların yaşamlarını huzurlu sürdürmeleri noktasında elimizden gelen ne varsa yapıyoruz; yapmaya da devam edeceğiz, çünkü kendimizi bu anlamda sorumlu hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Gültak, barınakta bulunan hayvanları kendi elleriyle besleyip su verdikten sonra sokak hayvanları için desteklerinin süreceğini kaydetti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları