İmarhaber

Aksaray’da tarımsal üretim değerinde artış

AKSARAY TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ BÜLENT SAKLAV, “AKSARAY’IMIZ YÜZDE 80’İ TARIM VE HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN BİR İLİMİZDİR” DEDİ.

Aksaray’da tarımsal üretim değerinde artış
Google News
13 Aralık 2020 - 11:30

Aksaray’da geçen yıl tarımsal üretim değerinin 6.1 milyar liraya yükseldiği öğrenildi.

Aksaray’da tarımsal üretim değerleri her geçen yıl artarak devam ediyor. 2002 yılında 471 milyon lira olan tarımsal üretim değeri, 2019 yılında 6.1 milyar liraya yükseldi. Kent nüfusunun yüzde 80’i tarım ve hayvancılıktan geçimini sağlarken, il Türkiye genelinde tarımsal üretimde de ön sıralarda yer aldı.

Sektördeki gelişmeler hakkında bilgiler veren İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, “Aksaray’ımız yüzde 80’i tarım ve hayvancılıkla uğraşan bir ilimizdir. Çalışma hayatında istihdam edilen insanların yüzde 43’ü tarım sektöründe istihdam edilmektedir. İlimizin yüzölçümü 799 bin hektar olup, bunun 387 bin hektarı tarım arazisi, 187 bin hektarı da mera arazisidir. Aksaray 387 bin hektar tarım arazisinin her yıl tamamını ekerek ekili alan büyüklüğünde Türkiye genelinde 15. sıradan 12. sıraya yükselmiştir. Aynı zamanda geçen seneki tarımsal üretim değerimiz 6.1 milyar liradır. Bu artışla Türkiye’de 25. sıradan 21. sıraya yükseldik. 2002 yılında 471 milyon lira tarımsal üretim değerimiz varken, 2019 yılında 6.1 milyar liraya çıkarttık ve bu aradaki artış yüzde bin civarındadır” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
SON EKLENEN FİRMALAR
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

İmara açılacak yerler, imarı planlanan yol, hastane, metro güzergahları, değerlenecek bölgeler, imar planları