Arabalarda Kışlık Bakım Nasıl Yapılır? | 16 Haziran 2024İmar Haber

16 Haziran 2024 - 18:26

Arabalarda Kışlık Bakım Nasıl Yapılır?

En kötüyü düşünmek ve kötü kış şartlarından etkilenmemek için aracınız üzerinde yapmanız gereken bakımları 10 adımda sizler için derledik.

Arabalarda Kışlık Bakım Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme :

22 Kasım 2019 - 19:50

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/arabanizin-10-adimda-kislik-bakimi-nasil-yapilir/12910/" title="facebook">

ARABANIZIN 10 ADIMDA KIŞLIK BAKIMI NASIL YAPILIR?

En kötüyü düşünmek ve kötü kış şartlarından etkilenmemek için aracınız üzerinde yapmanız gereken bakımları 10 adımda sizler için derledik.

1. Aracınızın Servis Bakımını Yaptırın
Dünyada yapılan bir araştırma ve ankette eski bir otomobil uzmanına göre “Soğuk, araçlar üzerinde olumsuz etkiler yapabilmektedir. Bu hem araç için hem de insan için önemli bir sorun teşkil eder. Eğer düzenli servis bakımları yapılsaydı, ortaya çıkan sorunların yarısından fazlası engellenebilirdi.” şeklinde bir açıklama yapıyor. Yani kış ayına girerken ve kış ayından çıkarken araçlarınızın bakımlarını mutlaka yaptırmalısınız. Bu noktada da en doğru bakımı serviste yaptırabilirsiniz.

2. Akünüzü Kontrol Edin
Yine kışlık araç bakımınını temel noktalarından biri araçların akü bakımlarıdır. Kış aylarında hava sıcaklıklarındaki düşüşler nedeniyle akü üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Yapılan bir araştırmaya göre sıfır bir aracın üzerindeki akünün 5 yıllık bir ömrü var. Bu süreden sonra mutlaka bakıma girmeli ve değiştirilmeli. Ayrıca kış ayına girerken ve çıkarken de mutlaka bakımları yaptırılmalı.3. Antifriz Kullanın
Antifriz motor soğutma sıvısıdır. Kış ayına girerken motorun su deposunun yüzde 50’si su yüzde 50’si antifriz olmalıdır. Ve kış ayı bitene kadar da bu sıvıyı tazelemeniz doğru olacaktır.

4. Lastik Bakımınızı Yapınız
Özellikle karlı havalarda ve buz tutmuş yollarda aracınızın en önemli parçası lastikleridir. Aracınızın fren dengesini sağlayan anahtar parça olan lastiklerin iyi durumda olmaları önemlidir. Lastiğin havası ve diş durumları bu bakımdan önemli bir noktada yer almaktadır. Uzmanlar kış aylarında minimum 3 mm diş derinliğine sahip lastikleri tavsiye etmektedir. Bu nedenle kış aylarına giriş yaparken lastiklerinizi kışlık lastikler ile değiştirin. Aracınızda zincir bulundurun.

5. Far Bakımlarını Yapın

Aracınızda yer alan ön far, arka fren ve sis lambalarının temiz olduğundan ve sorunsuz çalıştığından emin olun. Bu sadece kış ayları için değil normal dönemler içinde önemlidir.

6. Cam Temizliği ve Sileceklerin Bakımı

Özellikle ön ve arka camlarınızı mutlaka temizleyin. Ayrıca cam yıkama sıvınızın donmaması adına da antifriz ile doldurun. Sileceklerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun ve gerekirse bakım yaptırın.

7. Uzun Yolculuklara Hazır Olun
Kış aylarında eğer uzun yola çıkacaksanız mutlaka hava durumu kontrollerinizi yapın ve ara yollardan değil sık kullanılan yollardan yolculuk yapmayı tercih edin. Ayrıca kış aylarında hız buz, kar gibi durumlar nedeniyle büyük kazalara neden olabilir.

8. Aracınızda Kış Arıza Kiti (Yaşamsal) Bulundurun

Kış aylarında özellikle uzun yolculuklarda başınıza gelebilecek aksilikleri hesaba katarak mutlaka yanınızda ilk yardım kiti, arıza kiti, yaşamsal kit bulundurun. Yani yansıtıcı yelek, uzun süre bozulmayan yiyecek – içecek, termal battaniye, soğuktan etkilenmeyecek ve acil yardım çağrısı için bir telefon, meşale tarzı malzemeler bulundurun.

9. Aracınızın Sigortasını Kontrol Edin
Yaşayacağınız bir kaza durumunda sigortanızın verdiği hizmetleri mutlaka kontrol etmelisiniz. Yani yolda kaldınız ve sigorta şirketiniz size çekici hizmeti sağlıyor. Bu çok önemli bir durumdur. Bu nedenle sigorta hizmeti alırken hangi hizmetleri aldığını mutlaka bilin.

10. Fren Kontrolü
Genel bakım içerisinde mutlaka kontrolleri sağlanacaktır. Ancak yine de fren balata, disk ve hidrolik kontrollerini sağlayın.