B sınıfı ehliyeti olanlar dikkat: Motosiklet Kullanabileceksiniz | 4 Mart 2024İmar Haber

4 Mart 2024 - 14:04

B sınıfı ehliyeti olanlar dikkat: Motosiklet Kullanabileceksiniz

İçişleri Bakanlığı’ndan 125 cc’ye kadar olan motosikletlerin kullanımına ilişkin önemli bir düzenlemeyi duyuruldu

B sınıfı ehliyeti olanlar dikkat: Motosiklet Kullanabileceksiniz
Son Güncelleme :

10 Şubat 2024 - 23:47

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/b-sinifi-ehliyeti-olanlar-dikkat-bazi-motosikletleri-kullanilabilecekler/71438/" title="facebook">

İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Buna göre B sınıfı sürücü belgesi olanlar, talepleri halinde A1 sınıfı sürücü belgesi gerektiren, motor hacmi 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Yönetmeliğe göre deneyim bakımından en az 2 yıl B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve belirlenen direksiyon eğitimini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması gerekiyor. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya yaptığı paylaşımdan yeni düzenlemeyi detaylandırdı.

🛵 125 cc’ye kadar olan motosikletlerin B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmesini sağlayan Yönetmelik değişikliği bugün 32456 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenleme yalnızca şahsi kullanım için geçerli olacak, ticari faaliyette kullanılan motosikletler bu uygulamanın haricinde tutulacak.

İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlarının birlikte yürütüleceği yönetmeliğe ilişkin şunlar kaydedildi:

En az 2 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olan, son 5 yıl içinde sürücü belgesi geri alınmamış olanlar bu yönetmelikten yararlanabilecek.

“Bu duruma ilişkin olarak sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenir, ayrıca sürücü belgesi üzerine kod yazılmaz. Ancak söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilirler. Sistem kayıtlarında bu koda sahip olan kişinin bu fıkrada sayılan şartlardan herhangi birini kaybetmesi ya da 2918 sayılı Kanuna istinaden sürücü belgesinin geçici veya daimi olarak geri alınması halinde başka bir işleme gerek kalmaksızın bu yetkisi trafik kolluğu veya sürücü belgesi vermeye yetkili birimlerce iptal edilir. Bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”