Bakan Karaismailoğlu: "Kanal İstanbul Projesi Bir Dünya Projesidir" | 15 Haziran 2024İmar Haber

15 Haziran 2024 - 18:08

Bakan Karaismailoğlu: “Kanal İstanbul Projesi Bir Dünya Projesidir”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul Projesi bir dünya projesidir, bu bilinçle çalışmalarımız aralıksız sürüyor” dedi.

Bakan Karaismailoğlu: “Kanal İstanbul Projesi Bir Dünya Projesidir”
Son Güncelleme :

20 Kasım 2020 - 9:01

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/bakan-karaismailoglu-kanal-istanbul-projesi-bir-dunya-projesidir/23349/" title="facebook">

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2021 yılı bütçe sunumunun ardından milletvekillerinin sorularına cevaben açıklamalarda bulundu.

İstanbul Ulaşım Master Planı’nın yapılmadığıyla ilgili soru üzerine Bakan Karaismailoğlu, “İstanbul Ulaşım Master Planı 2000’li yılların başında yapıldı. Dünya’ya örnek bir master planıdır ve her yıl güncellenmektedir” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak İstanbul’da şu anda 91 kilometre metro hattı yaptıklarını aktaran Bakan Karaismailoğlu, “91 kilometrenin özellikle, ‘Niye yapıyorsunuz’ diye sayın vekil arkadaşımız söyledi. E ne yapacaktık? Hastaneye yol yapma, metroyu yapma. Ne olacak vatandaş hastaneye gitmesin mi? Tabi ki yapacaktık. En kısa, en kolay yoldan metroyu da yapacaktık hastaneye, yapması gerekenler yapmadığı için yapıyoruz. Yine bu şekilde İstanbul’da şu anda 251 kilometre devam eden metro hattı var. Bu metro hatları ‘Ulaşım Master Planı’ çerçevesinde yapılmıştır ve bir örümcek ağı gibi İstanbul bunlarla donatılmıştır. Burada yapılan bütün hatların planlanmasında fayda, maliyet analizleri, talep modelleri yapılarak hepsi işaretlenmiştir. Bugün İstanbul’da 1 yıl sonra, 10 yıl sonra, 20 yıl sonra, 50 yıl sonra ne yapılacağı bellidir. İstanbul için bir şeyler yapmak isteyenlerin belediyenin raflarındaki dosyaları aşağı indirmeleri yeterlidir” diye konuştu.