Bakan Kurum'dan Başakşehir'e Sıfır Atık müjdesi | 4 Mart 2024İmar Haber

4 Mart 2024 - 04:20

Başakşehir’e Sıfır Atık Müjdesi

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM, BAŞAKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI YASİN KARTOĞLU İLE BİR ARAYA GELDİ. SIFIR ATIK PROJESİ KAPSAMINDA YENİ BİR UYGULAMANIN BAŞAKŞEHİR’DE HAYATA GEÇİRİLECEĞİ MÜJDESİNİ VEREN BAKAN KURUM, “BAŞAKŞEHİR’DE SANAYİ TESİSLERİNİN ATIKLARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜ NOKTASINDA BAKANLIĞIMIZ ÇEVRE YÖNETİMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜMÜZ İLE BİRLİKTE ORTAKLAŞA BİR PROJE GERÇEKLEŞTİRECEK. SANAYİ ATIKLARI ATIK GETİRME MERKEZİNDE GERİ DÖNÜŞÜME TABİ TUTULACAK. ATIKLARI YENİDEN ÜRETİME GÖNDERECEĞİMİZ BİR SİSTEMİ BAŞAKŞEHİR İLÇEMİZDE KURACAĞIZ” DEDİ.

Başakşehir’e Sıfır Atık Müjdesi
Son Güncelleme :

09 Ocak 2021 - 15:25

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/bakan-kurumdan-basaksehire-sifir-atik-mujdesi/54163/" title="facebook">

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ile bir araya geldi. Sıfır atık projesi kapsamında yeni bir uygulamanın Başakşehir’de hayata geçirileceği müjdesini veren Bakan Kurum, “Başakşehir’de sanayi tesislerinin atıklarının geri dönüşümü noktasında Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğümüz ile birlikte ortaklaşa bir proje gerçekleştirecek. Sanayi atıkları atık getirme merkezinde geri dönüşüme tabi tutulacak. Atıkları yeniden üretime göndereceğimiz bir sistemi Başakşehir ilçemizde kuracağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Başakşehir Şamlar Tabiat Parkı’nda Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ile bir araya geldi. Başakşehir’in yeni, çevreci ve sosyal projeleri hakkında değerlendirme toplantısı yapıldı. toplantıda Sıfır Atık Projesini başarılı bir şekilde yürüten Başakşehir Belediyesi ve Başakşehirlilere teşekkür edildi.

Sanayi atıkları geri dönüşüme kazandırılacak

Sıfır Atık Projesi kapsamında yeni bir uygulamanın Başakşehir’de hayata geçirileceği müjdesini veren Bakan Kurum, “Bugün aldığımız karar doğrultusunda Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa bir proje gerçekleştireceğiz. Başakşehir’de sanayi tesislerinin atıklarını geri dönüştüreceğiz. Sanayi atıkları, atık getirme merkezinde geri dönüşüme tabi tutacağız. Böylece yeniden üretime göndermiş olacağız” şeklinde konuştu.

“İlk sıfır atık belgesi Başakşehir’e”

Türkiye genelinde sıfır atık anlayışı altında 70 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçildiğini söyleyen Bakan Kurum, “İstanbul’da 17 bin kamu kuruluşunda sıfır atık sistemi kurulumunu tamamladık. Bu çerçevede ilk sıfır atık belgesini de Başakşehir Belediyemize bugün itibariyle veriyoruz. Sıfır atığı artık bir yaşam kültürü haline getirmek durumundayız. Atıklarımızı dönüştürerek ekonomi ve istihdama katkı sağlamalıyız. Çocuklarımız ve ailelerimizle birlikte sıfır atık anlayışı içerisinde yaşamımızı sürdürmek zorundayız” dedi.

Şamlar Tabiat Parkı’nda düzenlenen toplantıda Şahintepe İmar Planı ve İmar Uygulaması, Çam ve Sakura Millet Bahçesi, Altınşehir Millet Bahçesi, Gölet Bisiklet Yolu Projesi, Ses Bariyeri Güzergahı, Kayabaşı Köyü ve Doğu Resneli Bölgesi, Ziya Gökalp Kentsel Dönüşüm Alanı, Sıvat-Yeşiltepe Kentsel Dönüşüm Alanı, Tosunpaşa-Çakmak Kentsel Dönüşüm Alanı ve Ayazma Kentsel Dönüşüm Alanı projelerine ilişkin değerlendirme yapıldı.