DOLAR32,8703% -0.09
EURO35,8439% -0.1
STERLIN42,5845% 0.05
FRANG36,9777% -0.04
ALTIN2.552,01% 0,67
BITCOIN66.496,01-1.245
reklam

Samsun Eğitim-Bir-Sen’den Açıklama

SAMSUN EĞİTİM-BİR-SEN 1 NOLU ŞUBE BAŞKANI VE MEMUR-SEN İL TEMSİLCİSİ HAMDİ YILDIZ, EĞİTİM-BİR-SEN BAŞKANLAR KURULU SONRASI ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU. BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI’NI, VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİNİ İFADE EDEN HAMDİ YILDIZ, İKİ GÜN SÜREN TOPLANTIDA KOVİD-19 SALGINI GÖLGESİNDE DEVAM EDEN EĞİTİM-ÖĞRETİM FAALİYETLERİ, YAŞANAN SIKINTILAR, SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK ÖNERİLER VE SENDİKAL ÇALIŞMALAR HAKKINDA İSTİŞARELERDE BULUNDUKLARINI İFADE EDEREK ALINAN KARARLAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ. BAŞKAN YILDIZ, “DÜNYA GENELİNDE SAĞLIK BAŞTA OLMAK ÜZERE EKONOMİYİ, ÇALIŞMA HAYATINI, EĞİTİMİ, HER TÜRLÜ KÜLTÜREL VE SANATSAL FAALİYETLERİ ETKİSİNİ ALTIN

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Samsun Eğitim-Bir-Sen’den Açıklama
reklam

Samsun Eğitim-Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, Eğitim-Bir-Sen Başkanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı, video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiklerini ifade eden Hamdi Yıldız, iki gün süren toplantıda Kovid-19 salgını gölgesinde devam eden eğitim-öğretim faaliyetleri, yaşanan sıkıntılar, sorunların çözümüne yönelik öneriler ve sendikal çalışmalar hakkında istişarelerde bulunduklarını ifade ederek alınan kararlar hakkında bilgi verdi.

Başkan Yıldız, “Dünya genelinde sağlık başta olmak üzere ekonomiyi, çalışma hayatını, eğitimi, her türlü kültürel ve sanatsal faaliyetleri etkisini altına alan ve hayatımızı tehdit eden Kovid-19 salgınına karşı en büyük güç, alınacak olan bireysel ve kamusal tedbirlerdir. Salgının önlenmesi, başta eğitim faaliyetleri olmak üzere, normalleşmenin tek yolu tedbirlere harfiyen uymaktan geçmektedir. Salgın sürecinde öğrenciler ve eğitim çalışanları öncelenerek eğitim-öğretim ortamlarında gereken tedbirler alınmalı, eğitimin yüz yüze yapılması temel amaç olmalıdır. Salgının seyrine göre yüz yüze eğitimin mümkün olmadığı hâllerde uzaktan eğitimin eşit şartlarda erişilebilirliği ve sürekliliği sağlanmalıdır. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlaması nedeniyle ders planlaması, yüz yüze ve uzaktan eğitim icra etmeleri sebebiyle eğitim çalışanlarına filyasyon ve denetim görevinin verilmemesi eğitimin verimliliği ve devamlılığı açısından elzemdir” dedi.Başkan Yıldız, “Öğretmenlerin iradesine saygı duymayan, onları demokratik tercihleri üzerinden ayrıştıran, tahkir ederek ‘iradesini pazarlamakla’ itham eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kınıyoruz. Kendisini kamuoyunun vicdanına havale ediyor, öğretmenlerimizden özür dilemeye çağırıyoruz. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun, aradan geçen yirmi yıllık sürede artık güncel ihtiyaçlara cevap vermediği görülmektedir. ILO standartları çerçevesinde kamu görevlilerinin beklentilerini karşılayacak, daha işlevsel ve çözüm odaklı bir toplu sözleşme masasına imkân sağlayacak, kamu görevlilerinin çalışma şartlarını iyileştirecek, haklarını geliştirecek yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Aile birliğini bozan, aynı işi yapanlar arasında sosyal hiyerarşi üreten, hak ve ücretlerde haksızlığa ve adaletsizliğe yol açan sözleşmeli öğretmenliğin yanı sıra, eğitimcileri ucuz işçiliğe mecbur bırakan ücretli öğretmenlik uygulaması da kaldırılmalı; kadrolu öğretmenlik yegâne istihdam biçimi olmalıdır. 3600 ek gösterge sözü, 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer almasına, Cumhurbaşkanlığı eylem planlarına da dâhil edilmesine rağmen bu konuda beklentiler karşılanmamış, hiçbir somut adım atılmamıştır. 3600 ek gösterge tüm eğitim çalışanlarını kapsayacak şekilde hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

Yıldız, “Eğitim kurumu yöneticiliği, ‘Eğitim Yönetiminde Liyakat ve Kariyer’ raporumuzda tanımladığımız ve Bakanlığın 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’nde de ifade edildiği şekliyle profesyonel meslek statüsüne kavuşturulmalıdır. Bu doğrultuda, eğitim kurumu yöneticilerinin müktesep hakları korunmalı, meslekî ilerlemelerini sağlayacak liyakat esaslı, kadro güvencesine dayalı bir sistem kurulmalıdır. Hizmetli, memur, şeflerimiz başta olmak üzere, tüm genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının mali ve özlük hakları iyileştirilmeli; kamu personel sisteminde ilerlemelerini sağlayacak görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları periyodik olarak yapılmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları öğrenim durumları, fiilen yaptıkları görev ve hizmet süresi itibarıyla genel idare hizmetleri sınıfı kadrolarına herhangi bir sınava tabi tutulmadan geçirilmelidir. Kovid-19 salgın sürecinde çalışma hayatımızın normalleşmesi, ekonomide büyüme ivmesinin yeniden yakalanması, kamu görevlilerinin düşen alım gücünün iyileştirilmesi, eğitim faaliyetlerinin her şartta sürdürülebilmesi amacıyla gereken tedbirler alınmalı, bu bağlamda ihtiyaç duyulan kamu politikaları hızla hayata geçirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Başkan Hamdi Yıldız, Eğitim-Bir-Sen olarak alınan kararların takipçisi olduklarını ifade ederek açıklamasını sona erdirdi.

reklam