Bir fotoğrafçının gözünden: "Samandağ" | 16 Haziran 2024İmar Haber

16 Haziran 2024 - 18:20

Bir fotoğrafçının gözünden: “Samandağ”

HATAY’IN SAMANDAĞ İLÇESİNDE DOĞA FOTOĞRAFÇISI MERİÇ AKTAR, ÇEKTİĞİ FOTOĞRAFLARLA KENTİN TANITIMINA KATKI SUNUYOR.

Bir fotoğrafçının gözünden: “Samandağ”
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 8:55

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/bir-fotografcinin-gozunden-samandag/42334/" title="facebook">

Hatay’ın Samandağ ilçesinde doğa fotoğrafçısı Meriç Aktar, çektiği fotoğraflarla kentin tanıtımına katkı sunuyor.

Meriç Aktar, Samandağ ve çevresi başta olmak üzere birçok şehri gezdiğini belirterek, daha çok insan ve doğa konulu fotoğraflar çektiğini söyledi.

Fotoğrafa merakının küçük yaşlarda başladığını ifade eden Aktar, “Çocuk yaşlarda, ulusal gazete kuponlarını biriktirerek edindiğim küçük filmli makineler ile fotoğraf çekmeye başladım. Fotoğraf bir tutku benim için. Öncelikle kendim için fotoğraf çekiyorum. Yani anılarımı yaşatacağım, belgeleyeceğim, sevdiklerimle paylaşacağım ve çocuklarıma miras olarak bırakabileceğim fotoğraflar benim için ön planda. Fotoğraf hayattır diye düşünürüm ve insan-doğa öğesi ağırlıklı fotoğrafları, yaşamın bizzat içinden olanları çok seviyorum. Fotoğraf çekmediğim bazı anlarda o anların bir daha yaşanmayacağına dair kaygı duyuyorum, fotoğraf çekme arzusunun, farklılıkları fark edip o anları dondurma isteği olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Fotoğraf çekerken, doğa fotoğrafları hariç, mutlaka insan ögesine fotoğraflarında elinden geldiğince yer verdiğini vurgulayan Meriç Aktar, “İçerisinde insan olmayan fotoğraf her zaman eksik fotoğraftır diye düşünürüm. Fotoğraf çekmeden önce, doğru ışık koşullarında, kadrajımı kompozisyon kurallarına göre ayarlar ve öyle fotoğraf çekmeye çalışırım” dedi.