Budama atıkları kompost gübre oldu | 12 Nisan 2024İmar Haber

12 Nisan 2024 - 21:14

Budama atıkları kompost gübre oldu

YILDA YAKLAŞIK 8 BİN TON BUDAMA ATIĞI TOPLAYAN NİLÜFER BELEDİYESİ, ATIKLARI GERİ DÖNÜŞTÜREREK, ORGANİK İÇERİĞE SAHİP KOMPOST GÜBRE ELDE ETTİ.

Budama atıkları kompost gübre oldu
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 15:25

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/budama-atiklari-kompost-gubre-oldu/42941/" title="facebook">

Yılda yaklaşık 8 bin ton budama atığı toplayan Nilüfer Belediyesi, atıkları geri dönüştürerek, organik içeriğe sahip kompost gübre elde etti.

Atıkların geri dönüşümünde öncü kurumlar arasında yer alan Nilüfer Belediyesi, park ve bahçe atıklarını kompost gübre olarak değerlendiriyor. Atıkların, çevreye zarar vermeden değerlendirilebilmesi için harekete geçen Nilüfer Belediyesi, yeni hayata geçirdiği uygulamayla atıklardan kompost gübre elde etti. Kentteki parklardan, vatandaşların ikametgah adreslerine giderek site ve bahçelerden yılda yaklaşık 8 bin ton budama atığı toplayan Nilüfer Belediyesi, bu atıkları toprağa kazandırıyor. Kentin tüm mahallelerinden toplanan budama atıkları, Alaaddinbey Mahallesi’nde oluşturulan atık sahasında toplandı. Toplanan atıklar, yonga makinesinden geçirilip toprağın altına gömülerek, organik içeriğe sahip kompost gübreye dönüştü. Ekipler tarafından Kasım ayından itibaren toplanan budama atıklarından 25 ton sıcak kompost elde edilirken, 130 ton yonga da kompost gübreye dönüşmek üzere oluşum aşamasında bulunuyor.

Çevreye ve ekonomiye büyük katkı sağlayan bu uygulamadan elde edilen kompost gübreler, kent genelindeki park, bahçe ve çeşitli alanlarda kullanılacak. Nilüfer Belediyesi, proje sayesinde ekonomik olarak da tasarruf elde ediyor. Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ayrıca, vatandaşların 1 Kasım-15 Mart tarihleri arasındaki budama takvimine uyum göstermesinin sağlanması amacıyla da, site yöneticileri bilgilendiriliyor.