Büyükşehirden mülteci kadınların istihdamına tam destek | 22 Nisan 2024İmar Haber

22 Nisan 2024 - 08:45

Büyükşehirden mülteci kadınların istihdamına tam destek

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN “MÜLTECİLERİ GÜÇLENDİRME PROJESİ” İLE KADIN İSTİHDAMININ DESTEKLENMESİ AMAÇLANIYOR. PROJE KAPSAMINDA BİR YANDAN KIZ ÇOCUKLARININ OKULLAŞMASINA DESTEK VEREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BİR YANDAN DA MÜLTECİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE ÖNCELİK VERİYOR. ALTINDAĞ BELMEK’TE AÇILAN DİKİŞ KURSUNDA MÜLTECİ KADINLARA GELİNLİK DİKİMİ ÖĞRETİLİRKEN, KURS BİTİMİNİN ARDINDAN KURULACAK KOOPERATİF SAYESİNDE MÜLTECİ KADINLAR DİKTİKLERİ GELİNLİKLERİ SATARAK EKONOMİLERİNE KATKI SAĞLAYACAK.

Büyükşehirden mülteci kadınların istihdamına tam destek
Son Güncelleme :

04 Ocak 2021 - 14:40

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/buyuksehirden-multeci-kadinlarin-istihdamina-tam-destek/51539/" title="facebook">

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği tarafından yürütülen “Mültecileri Güçlendirme Projesi” ile kadın istihdamının desteklenmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında bir yandan kız çocuklarının okullaşmasına destek veren Büyükşehir Belediyesi bir yandan da mültecilerin mesleki eğitimlerine öncelik veriyor. Altındağ BELMEK’te açılan dikiş kursunda mülteci kadınlara gelinlik dikimi öğretilirken, kurs bitiminin ardından kurulacak kooperatif sayesinde mülteci kadınlar diktikleri gelinlikleri satarak ekonomilerine katkı sağlayacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kadın dostu bir Başkent için yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Birleşmiş Millet Yüksek Komiserliği ile birlikte yürütülen “Mültecileri Güçlendirme Projesi” kapsamında mülteci ailelerin kız çocuklarının okullaşmasına katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, mülteci kadınları istihdama kazandırmak için mesleki eğitimler de düzenliyor.

Amaç mülteci kadınları eğitimlerle meslek sahibi yapmak

Projenin önemli bir ayağı olan mesleki eğitimlere ağırlık vermeyi sürdüren ve kadın istihdamını artırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, Altındağ BELMEK’te açtığı kursla mülteci kadınlara dikiş eğitimi veriyor.

2020 yılında 20 mülteci kadının aldığı kurs tamamlanırken, bu yıl ise bu kurslardan haziran ayına kadar 60 mülteci kadın daha yararlanacak. Mülteci kadınlar kurs sonrası kuracakları kooperatif aracılığıyla diktikleri gelinlikleri satarak ekonomilerine katkı sağlayacaklar.

Kurulacak kooperatif ile proje sürdürebilir olacak

“Mültecileri Güçlendirme Projesi” Asistanı Seren Zeynep Öztepe, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ile birlikte yürüttükleri çalışmanın temel amacının kadınları üretime teşvik etmek ve meslek kazandırmak olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Kurslarımız haziran ayına kadar devam edecek. 2021 yılında devam eden pandemi süreci nedeniyle etap etap bu kurslardan 60 mülteci kadın yararlanacak. Kursumuz 6 hafta sürüyor. Kurslarımız bittiğinde de 7 mülteci ve 7 Türk kadın bir araya gelerek bir kooperatif kuracak. Bu kooperatif bir yandan bu projenin sürdürebilir olmasını sağlarken bir yandan da kadınların ev ekonomileri için gelir elde etmelerini sağlayacak.”

Sosyal Hizmet Daire Başkanlığı Kadın Danışma Merkezi koordinasyonunda mülteci kadınlara dikiş eğitimi verdiklerini söyleyen BELMEK Eğitmeni Havva Özyiğit de mülteci kadınları istihdama dahil ederek önemli bir destek sağladıklarını şu sözlerle anlattı:

“Bu projede görev almaktan mutluluk duydum. Bu kurslarda gelinlik yapımı için eğitim veriyoruz. Gelinliğin ilk aşamasından son aşamasına kadar kadınları beceri kazandırmayı amaçlıyoruz. Mülteci kadınları da istihdama hazırlıyoruz. Kurs sonunda mülteci kadınlar gelinlik dikmeyi öğrenmiş oluyor, meslek ediniyor.”