'Çalkarası' üzümü coğrafi işaret ile tescillendi | 23 Nisan 2024İmar Haber

23 Nisan 2024 - 14:13

Çalkarası Üzümü Coğrafi İşaret ile Tescillendi

DENİZLİ’NİN ÇALKARASI ÜZÜMÜ, TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU COĞRAFİ İŞARET VE GELENEKSEL ÜRÜN ADI BÜLTENİ’NDE YAYIMLANARAK COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ YAPILDIĞI BİLDİRİLDİ. ZİRAAT ODASI BAŞKANI ÇİL, “ÇALKARASI ÜZÜMÜNÜN TİCARİLEŞME POTANSİYELİNİN YÜKSEK” DEDİ.

Çalkarası Üzümü Coğrafi İşaret ile Tescillendi
Son Güncelleme :

21 Aralık 2020 - 13:45

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/calkarasi-uzumu-cografi-isaret-ile-tescillendi/42779/" title="facebook">

Denizli’nin Çalkarası Üzümü, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayımlanarak coğrafi işaret tescili yapıldığı bildirildi. Ziraat odası Başkanı Çil, “Çalkarası üzümünün ticarileşme potansiyelinin yüksek” dedi.

Denizli’nin Çal İlçe Ziraat Odası Başkanlığı, tarafından coğrafi işaret tescilinin yapılması için başvurusu yapılan Çalkarası üzümünün patent başvurusunun onaylandığını açıkladı. Denizli’de yetiştirilen en eski üzüm türlerinden biri olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, Anadolu’da yetiştirilen en eski üzüm türlerinden biri olan Çalkarası üzümünün ticarileşme potansiyelinin yüksek olduğunu vurguladı. Ürünün ve üretildiği yörenin, ülke çapında tanıtımını sağlayarak ticari değerinin arttırılmasına katkı sunan coğrafi işaret korumasının, orta ve uzun vadede bölgenin kalkınmasına olumlu katkı sağlamasını beklediklerini dile getiren Başkan Çil, “Ticari potansiyeli yüksek, yöreye özgü birçok ürünümüz bulunmaktadır. Biz de üretilen bu ürünlerin coğrafi işaret tescili alması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Böylece bölgemizde üretilen yöreye özgü ürünlerimizin coğrafi işaret tescili ile etkin bir şekilde tanıtımının yapılması ve belirli üretim standartlarına kavuşturularak koruma altına alınması sağlanacaktır” dedi.“Denizli Türkiye’nin en önemli üzüm üretimi merkezlerindendir”

Denizli, kaliteli, ticari potansiyeli yüksek üzüm üretimi noktasında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biridir diye sözlerine ekleyen Başkan Çil, “Çalkarası üzümünün pekmez, sofralık ve kurutmalık olarak çok amaçlı bir çeşittir. Çekirdeğinin kozmetik, pastane, tatlı ve sağlık sektöründe büyük talep görmektedir” ifadelerini kullandı.

calkarasi-uzumu-tescilli-cografi-isaret