CERN Sergisi Konya Bilim Merkezi'nde | 25 Nisan 2024İmar Haber

25 Nisan 2024 - 17:54

CERN Sergisi Konya Bilim Merkezi’nde

İSVİÇRE’DE BULUNAN VE DÜNYANIN EN BÜYÜK BİLİMSEL ARAŞTIRMA MERKEZLERİNDEN BİRİ OLARAK GÖSTERİLEN CERN’DE YAPILAN ARAŞTIRMALAR, KONYA BİLİM MERKEZİ VE ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (OTDÜ) İŞ BİRLİĞİYLE AÇILAN SERGİDE BİLİM MERAKLILARINA SUNULUYOR.

CERN Sergisi Konya Bilim Merkezi’nde
Son Güncelleme :

23 Aralık 2020 - 13:50

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/cern-sergisi-konya-bilim-merkezinde/43859/" title="facebook">

İsviçre’de bulunan ve dünyanın en büyük bilimsel araştırma merkezlerinden biri olarak gösterilen CERN’de yapılan araştırmalar, Konya Bilim Merkezi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) iş birliğiyle açılan sergide bilim meraklılarına sunuluyor.

Konya Bilim Merkezi ve ODTÜ iş birliğiyle hazırlanan “CERN Sergisi” Konya Bilim Merkezi’nde bilim severlerle buluşuyor. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi’nde yeni sergi alanları açılmaya devam ediyor. Son olarak dünyadaki en büyük bilimsel araştırma merkezlerinden sayılan ve kısa adı CERN olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Sergisi açıldı. ODTÜ ortaklığıyla hazırlanan ve CERN’de yapılan araştırmaların anlatıldığı sergi, her yaştan ziyaretçiye hitap ederken bilim severler CERN Sergisi ile evrenin oluşumunu ve maddenin temel bileşenleri hakkında meraklarını gideriyor. Sergide ayrıca “Atlas deneyi hayatımızı nasıl etkiledi?”, “Standart modelin ötesinde ne var”, “Karşı madde neye karşı?”, “Doğada olup biten her şeyin basit bir açıklaması var mı”, “Karanlık Madde nedir?” gibi sorular cevap buluyor. “CERN Sergisi” pandemi tedbirleri kapsamında hafta içi günlerde 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.CERN Nedir?

Dünyadaki en büyük bilimsel araştırma merkezlerinden olan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı, İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında İsviçre-Fransa sınırında yer alıyor. Bilim insanları burada, dünyadaki en büyük ve en karmaşık bilimsel araçlar ile maddenin en küçük bileşenini ve evrenin gizemini araştırıyor.