Covid-19 aşılarının takibi "Aşıla" uygulamasında | 18 Nisan 2024İmar Haber

18 Nisan 2024 - 04:31

Covid-19 aşılarının takibi “Aşıla” uygulamasında

SAĞLIK BAKANLIĞI, AŞILAMA TAKVİMİ VE TAKİBİ İÇİN MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRDİ. “AŞILA” İSİMLİ MOBİL UYGULAMA İLE COVİD-19 AŞILARI DA DAHİL OLMAK ÜZERE, AŞI KAYIT, TAKVİM VE TAKİPLERİ GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK. COVİD-19 PANDEMİSİ İLE MÜCADELEDE AŞILAMA EN ETKİLİ YÖNTEMLERİN BAŞINDA GELİYOR. SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN “AŞILA” UYGULAMASI İLE HEKİMLER VE SAĞLIK PERSONELLERİ KOLAY VE HIZLI BİR ŞEKİLDE VATANDAŞLARIN AŞILANMA SÜRECİNİ TAKİP EDEBİLECEKLER. DOKTORLAR VE SAĞLIK PERSONELLERİ UYGULAMA ARACILIĞIYLA VATANDAŞLARIN AŞI KAYITLARINI YAPABİLECEK, AŞI RANDEVUSU OLUŞTURABİLECEKLER. VATANDAŞLARIN COVİD-19 AŞI TAKVİMLERİ SAYESİNDE AŞILANMA DURUMLARI VE TARİHLERİ KOLAYCA TAKİP EDİLEBİLECEK. AYNI ZAMANDA HEKİMLER, VATANDAŞLARIN ALDIĞI AŞI RANDEVULARINI GÖRÜNTÜLEYEBİLECEK.

Covid-19 aşılarının takibi “Aşıla” uygulamasında
Son Güncelleme :

12 Ocak 2021 - 12:45

Google News Google News href="http://www.facebook.com/share.php?u=https://www.imarhaber.com/covid-19-asilarinin-takibi-asila-uygulamasinda/56589/" title="facebook">

Sağlık Bakanlığı, aşılama takvimi ve takibi için mobil uygulama geliştirdi. “Aşıla” isimli mobil uygulama ile Covid-19 aşıları da dahil olmak üzere, aşı kayıt, takvim ve takipleri gerçekleştirilebilecek.

Covid-19 pandemisi ile mücadelede aşılama en etkili yöntemlerin başında geliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen “Aşıla” uygulaması ile hekimler ve sağlık personelleri kolay ve hızlı bir şekilde vatandaşların aşılanma sürecini takip edebilecekler. Doktorlar ve sağlık personelleri uygulama aracılığıyla vatandaşların aşı kayıtlarını yapabilecek, aşı randevusu oluşturabilecekler. Vatandaşların Covid-19 aşı takvimleri sayesinde aşılanma durumları ve tarihleri kolayca takip edilebilecek. Aynı zamanda hekimler, vatandaşların aldığı aşı randevularını görüntüleyebilecek.

Aşıla isimli mobil uygulama https://mobilmarket.saglik.gov.tr/ sitesi üzerinden, Android ve IOS telefonlar için indirilebilecek.

IOS için özel ayar gerekiyor

Ayrıca Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan sitede uygulamanın nasıl yükleneceğine dair bilgiler de yer aldı. IOS cihazlar için uygulama izinleri hakkında özel bir ayar gerektiğinin hatırlatıldığı sitede o ayarlar şu şekilde anlatıldı:

“1. Kullanıcılar Apple cihazlarında ‘İndir’ butonuna tıkladıktan sonra; ‘mobilmarket.saglik.gov.tr’ şunu yüklemek istiyor: ‘Uygulama Adı’ ifadesinin yer aldığı bir bilgi ile karşılaşacaktır. Burada ‘Yükle’ butonuna basarak kurulumu gerçekleştirebilmektedirler. Kurulumun bittiğine dair, cihazda herhangi bir bildirim yapılmamaktadır. Cihazda uygulama listesi kontrol edilerek indirildiği görülebilmektedir.

2. Cihaza indirilen uygulamaları açmaya çalışırken ‘Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici’ uyarısı ile karşılaşırsanız; uygulamayı açmadan önce, T.C. Sağlık Bakanlığı kurumunun yayınladığı uygulamalar için, cihazınızın güvenli kuruluş doğrulamasını yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için Apple cihazlarda; Ayarlar > Genel > Profiller ve Aygıt Yönetimi (bazı modellerde ‘Profiller’ veya ‘Aygıt Yönetimi’ olarak geçmektedir) sayfasında, ‘KURUMSAL UYGULAMA’ başlığı altında bulunan ‘T.C. SAGLIK BAKANLIGI’ ifadesine tıklanır. Açılan sayfada ‘Güven: T.C. SAGLIK BAKANLIGI’ butonuna basıldığında karşımıza çıkan ifadede ‘Güven’ butonu tıklanarak cihazınızda, kuruma ait tüm kurulu uygulamalara güvenli olarak erişmeniz sağlanır.

3. Cihazınızda uygulama listesine giderek indirdiğiniz uygulamayı güvenli şekilde çalıştırabilirsiniz.”